Vakıf’tan yapılan açıklamada “Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konuları üstünde durulur. Türkiye SMA Vakfı olarak erişilebilirlik kavramına değinmek istedik. Erişilebilirlik, engelli bireylerin toplumsal, ekonomik ve kültürel hayata tam katılımını sağlamanın anahtarıdır. Engelleri kaldırmak, sadece fiziksel değil, aynı zamanda sosyal ve duygusal alanlarda da önemlidir. Toplum olarak, daha erişilebilir bir dünya inşa etmek için birlikte çalışmalı ve herkes için eşit fırsatlar yaratmalıyız. Çünkü erişilebilirlik, herkesin hakkıdır” denildi.

ENGELLİLER HAFTASI NEDİR?

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır.

Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır.

Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi