Türkiye'nin üç büyük ili olan Ankara, Antalya ve İstanbul, akıllı ulaşım sistemlerinin uygulanacağı ilk bölgeler olarak seçildi.

Bakan Uraloğlu, bu illerde başlatılan projeyle trafik güvenliğinin ve verimliliğinin artırılacağını söyledi.

Pilot uygulama kapsamında yollarda çeşitli akıllı teknolojiler kullanılacak ve sürücülere anlık bilgiler iletilecek.

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin yollarına modern akıllı ulaşım sistemleri (AUS) kurulacağını duyurdu ve projenin 23 Kasım 2026 tarihinde tamamlanmasını hedeflediklerini belirtti.

Ayrıca, “Projenin saha keşifleri ve detaylı dokümantasyon hazırlıkları tamamlandı. Yakın zamanda saha kurulumları başlayacak. Ayrıca yazılım analiz ve tasarım kabulü sonrası da yazılım geliştirme aşaması başlayacak” şeklinde konuştu.

Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Kooperatif ve Akıllı Ulaşım Sistemlerine Yönelik Merkezi Yazılım Platformu Geliştirilmesi" ve "Uydu Destekli Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Otomasyon Projesi"nde gelinen son noktaya dair bilgi paylaştı.


İŞTE SEÇİLEN PİLOT BÖLGELER

Bakan Uraloğlu, Akıllı ulaşım sistemlerinin nesnelerin internet yazılımının ilk olarak Ankara, Antalya ve İstanbul Karayolları Bölge Müdürlüğündeki kontrol merkezlerinde yapılacağını bildirdi ve “30 kilometrelik kesimde pilot sahada bir proje başlattık” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ilk kez uygulanan bir proje olduğunun altını çizen Bakan, bu projeyle birlikte yolda oluşan kaza, duran araç, gizli buzlanma, yola düşen nesne, yol yapım ve onarım çalışmaları, şerit kapama, yol kapama, seyahat hızı gibi konuların tespitinin sağlanarak trafikteki sürücülere anlık bilgilendirmeler yapılacağını söyledi.

Bu sistemle birlikte “yollara, akıllı sinyalizasyon, kamera, yol sensörleri, görüntü işleme, olay algılama, değişken mesaj ve trafik işaretleri, meteorolojik bilgi gibi akıllı ulaşım sistemleri kurulacak. Ayrıca fiber ve enerji altyapı kurulumları da gerçekleştirilecek.”

Bakan Uraloğlu, yazılımın tamamlanması ve saha kurulum süresinin 24 ay, projenin işletme ve bakım süresinin ise 12 ay olduğunu söyledi ve tüm süreçlerin tamamlandığını vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi