Selin Çelik

Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Kent Konseyi, Tepebaşı Sağlıklı Kentler, Odunpazarı Kent Konseyi, TMMOB ve Eskişehir Barosu temsiliyetinden oluşan Eskişehir Kadın Dayanışması Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde seslerini duyurmak için bir araya geldi.

Kadınların mücadele ve dayanışması günü olarak bilinen 8 Mart’ın kadınlar için çok önemli olduğunu vurgulayan platform üyeleri, “toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının kadınlar için yaşamsal bir önemi vardır.”  İfadelerini kullandı.

Kadın Dayanışması Platformu üyeleri yaptıkları açıklamada şunları belirtti:

“Bizler depreme şiddeti ne olursa olsun, sadece doğal bir afet olarak bakmıyoruz. Depremde kriz yönetimi yapılamayan, haberleşme ağlarını etkin şekilde sağlayamayan, hasarlı binaları acilen tahliye etmeyen, yangın, patlama, salgın gibi ikincil afet önlemleri almayan, gerekli sürede sahra hastanesi  kurmayan, organ hırsızlığı, yağmacılık, insan kaçakçılığı, hırsızlık, tecavüz gibi suçlara karşı güvenlik tedbiri almayan bizim gibi ülkelerde deprem sadece doğal bir hadise değildir. Sosyal yardımlar kordine edemeli, barınma giyinme, beslenme, hijyen, ısınma ihtiyaçları karşılanmalıdır. Çocuklar, hamileler, yaşlılar, engelliler ve hastalar için özel bakım hizmeti sunamayan ülkelerde deprem sadece doğal değil insan elinin de olduğu bir afet, politik bir hadisedir.”

Şiddetsiz bir hayat ve eşit yurttaşlık için hakları, hayatları ve birbirleri için talepleri olduğunu belirten Kadın Dayanışması Platformu üyeleri, yapılan yardımlarda cinsiyet farkının gözetilmemesi, özel bakım hizmetinin oluşturulması, risk yönetimi aşamasında kadınlara söz verilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.