Hatipoğlu mahalleli kadınlarla buluştu Hatipoğlu mahalleli kadınlarla buluştu

Tepebaşı Belediyesi, Barış Manço’nun ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
7’den 70’e herkesin sevdiği ve şarkıları hala dillerden dillere dolaşan Barış Manço, vefatının yıl dönümünde anılıyor.

Tepebaşı Belediyesi'nden yayımlanan mesajda şu cümlelere yer verildi; "Unutulmaz şarkıların ve pozitif enerjinle kalbimizdesin 25 yıl önce aramızdan ayrılan Türk müziğinin efsane ismi Barış Manço’yu saygı ve özlemle anıyoruz."

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar, İstanbul'da dünyaya geldi. 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul da hayata veda eden Barış Manço, Türk sanatçı; şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve kültür elçisidir.

Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır. Bestelediği 200'ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya'nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle "Barış Çelebi" olarak adlandırılmıştır. 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı'na layık görüldü.

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi