ESO ve IAB Güçlerini Birleştiriyor ESO ve IAB Güçlerini Birleştiriyor

Seminerde Ziraat Yüksek Mühendisi Eren Çağdaş, iyi tarım uygulamaları hakkında detaylı bir sunum yaparak tüm aşamalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Eskişehir’de faaliyet gösteren çiftçilere ve tarımsal üretime ilgi duyan vatandaşlara yönelik, “Çiftçi ve Kentli Üreticilere Eğitim” protokolü kapsamında zirai eğitimler devam ediyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi işbirliğiyle düzenlenen eğitimler büyük ilgi görürken, eğitimler kapsamında düzenlenen “İyi Tarım Uygulamaları” konulu seminer Ziraat Yüksek Mühendisi Eren Çağdaş’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da düzenlenen seminere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Benek, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar, kent merkezi ve kırsal ilçelerden çiftçiler ile vatandaşlar katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci, tarımın geliştirilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini belirterek semineri takip eden katılımcılara teşekkür etti.

Ziraat Yüksek Mühendisi Eren Çağdaş ise, iyi tarım uygulamalarının tanımı ve kapsamını aktardı. Çağdaş, “İyi Tarım Uygulamalarını tarımsal üretim sistemini sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan kârlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlığı ve refahı ile çevreye önem veren bir hale getirmek için uygulanması gereken işlemler olarak tanımlayabiliriz. Bu uygulamaları çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanması bakımından büyük önem arz ediyor.” dedi.

Çağdaş ayrıca toprak analizinin önemi, su tasarrufu, bitki koruma ürünlerinin doğru miktar ve yöntemlerle uygulanması, iyi tarım uygulamalarında belgelendirme ve sertifikasyon süreçleri, iyi tarım uygulamaları için yapılması gereken analizler, hasat sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve iyi tarım uygulamalarının faydası konusunda detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Seminer, vatandaşların merak ettikleri sorulara yanıt bulduğu karşılıklı soru cevap bölümü ile tamamlandı.