Basın açıklaması yayınlayan Toptaş, mesire alanlarının vatandaşların boş vakitlerinde sosyalleştikleri ve dinledikleri yerler olduğunu anlatarak “Bunlardan biri olan, ilimizin ve ilçemizin doğal tabiat harikası yeşil Kaymaz mahallemizde bulunan Subaşı Mesire Alanı yüzlerce kişiyi ağırlayacak büyüklükte, suyu yeşili bol tabiat harikası olan mesire ve piknik alanıdır” dedi.

Kaymaz Belediyesi kapatılınca kaderine terk edildi

Toptaş, Kaymaz’ın belediye teşkilatının bulunduğu dönemlerde mesire alanının her türlü bakımının yapıldığını öne sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ankara-Eskişehir Karayolu’ndan geçen yüzlerce kişinin konaklanması sağlanmıştır. Beldemizde o dönemde her yıl yapılan ve binlerce kişinin katıldığı Fasulye Festivali şenlikleri de bu mesire alanında yapılmakta idi. Ancak Kaymaz Belediyesi kapatılarak mahalleye dönüştürülünce Subaşı Mesire Alanı kaderine terk edilmiştir."

İçler acısı hali bizi derinden üzdü

Toptaş, şöyle devam etti;

“Yakınmalar üzerine yerinde yaptığımız incelemede; havuzların içinin çöp ve yosunlarla kaplanmış, otların biçilmediği için bazı alanların girilemez hale geldiğini tespit ettik. Mesire alanında bulunan piknik masaları kırılmış, yıkılmış oturulamayacak hale gelmiştir. Çocuklar için yapılan oyun alanları perişan halde olup, oyun aletleri ve salıncaklar kopmuş kullanılamaz haldedir.. Yeteri kadar tuvalet olmadığından ve mevcut olanlarda perişan ve pejmürde kullanılmaz hale geldiğinden vatandaşlarımız sıkıntı yaşamaktadırlar. Piknik alanında ateş yakacak barbeküler olmadığından yerde yakılan ateşler sonucunda yerler küllük olmuş vaziyette, çöp konteynerleri olmadığından çoğu yerler çöp artıkları ile dolmuş ve güzelim mesire alanı kaderine terk edilmiştir. Bu güzelim mekânın içler acısı hali bizleri derinden üzmüştür."

Subaşı'na sahip çıkmaya davet ediyorum

Toptaş, taleplerini şöyle sıraladı;

  • İlimiz ve ilçemiz için bulunmaz bir tabiat harikası olan Subaşı Mesire Alanı'na sahip çıkılarak, çevre düzenlemesi ve temizliği yapılmalı, güneşten yağmurdan korunaklı kamelyalar yapılarak, piknik masalarının yenilenmelidir.
  • Piknik alanının muhtelif yerlerine vatandaşların içme suyu ihtiyacını karşılamak ve bulaşıklarını yıkamak için çeşmeler konulmalı, piknik alanını girişine araba parkı ve vatandaşların dini vecibelerine yerine getirmek için mescit yapılmalıdır.
  • Havuzların temizliği yapılarak berrak suya kavuşturulmalı, çocuk oyun sahalarının bakımının yapılarak oyun aletleri yenilenmeli ve çocuklarımızın gün boyu eğlenmeleri sağlanmalıdır.
  • Yüzlerce kişiyi ağırlayacak kapasitesi olan mesire alanına yeterince tuvaletler yapılmalı, mesire alanın etrafı tel örgülerle çevrilip bir bekçi görevlendirilerek, mesire alanına giriş çıkışlar kontrol altına alınmalıdır.
  • Mesire alanına giden yolların bakımı yapılarak vatandaşların ulaşımda sorun yaşamamaları sağlanmalıdır.
  • Mesire alanındaki boşa akan suyla şelaleler yapılarak güzel bir görünüm sağlanmalıdır.
  • İnsan sağlığı için önem arz eden tabiat varlıkları olan mesire alanlarına sahip çıkmak tüm kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın temel görevlerindendir. Bu alanlar sit alanı kapsamına alınarak, koruma altına alınmalıdır.

Kaymaz'ımızın doğal tabiat incisi olan Subaşı Mesire Alanı'na, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Kaymaz'da bulunan madenden büyük çapta her ay para geliri olan Sivrihisar Belediyesi, Tabiat Varlıklarını Koruma İl Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünü sahip çıkmaya vatandaşımız adına davet ediyorum.