Sekiz yıldır Sivrihisar Belediye Başkanı olan Hamid Yüzügüllü, eskisehir.net yayınında Sedef Medya Grup Başkanı Cihan Yıldırım’ın konuğu oldu. Yüzügüllü “Sivrihisar bugün dünyanın ve Türkiye’nin merkezi oldu. Her yönüyle ülke sınırlarını aştı. Artık dışarıdan misafirleri ağırlıyoruz” dedi.

Kadınlar üretime dahil edildi
Kadınlara yönelik yaptığı hizmetleri anlatan Yüzügüllü, şöyle konuştu: “Küçük yerlerde yaşam zordur. Kadınların hareketleri de kısıtlı. Sosyal hayat biraz düşüktü. Kadınları evden çıkarmak, sosyal hayata kazandırmak istedik. Kurslar açtık. Ona yakın kurs var. Kadınlar eğitim alıyor. Sivrihisar’da büyük oranda kadın esnaf oluştu. Önce gezdirdik. Hayatı gösterdik. Turistik yerleri gezdik, örnekler gösterdik. Seminerler verdik, kurslar açtık. Kadınları evden çıkardık, onlara imkan sunduk. Becerileri ortaya çıktı. Asma Yaprağı Kooperatifi kuruldu. Ticari hayata atıldılar. Uygulamalı Kilim Müzesi’nde kadınlar kilim dokumasını öğrettik. Satış yapıyorlar artık… Evlere tezgâh vereceğiz, kadınlar kazanacak. Kilim geleneği devam edecek. Türkiye’nin ilk ve tek Kilim Müzesi Sivrihisar’a açtık.”

Dokuz ürünü tescilledi
Yüzügüllü: Eskişehir’de 13-14 coğrafi işaret alındı, bunun dokuz tanesi Sivrihisar’dan alındı… Muska baklavası, höşmerim tatlısı, arabaşı, kilim, dövme sucuğu, sarka, cebe, incili küpesi ve kelem dolması için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldık. Sivrihisar’da her şeyin doğal olması için çabalıyoruz. Beş ürün için daha Coğrafi İşaret hazırlığı yapıyoruz.

Festivaller ilçesi olduk 
Yüzügüllü: Festivaller ilçesi olduk. Nasrettin Hoca, Dövme Sucuk ve havacılık gibi festivallere ev sahipliği yapıyoruz. Rağbet görüyor. Şubat’taki Dövme 200 bin kişiyi ağırladık. Nasrettin Hoca Festivali’nde üç günde bir milyonu aşkın misafiri ağırladık. Çok şükür alnımızın akıyla bu işlerden çıktık.

23 yıllık hayaldi: SOSB
Yüzügüllü: Sivrihisar Organize Sanayi Bölgesi (SOSB) ilçemizin 23 yıllık bir hayali… 23 yıl önce bakanlar Kurulu’nda karar alınmış. Kağıt üzerinde kalmış. Yılların hayalini gerçekleştirdik. SOSB’nin yerini belirledik, kamulaştırdık. Altyapısı yaptık. Arsa satışlarına başladık. 15’e yakın müracaat var. Üçünün tahsisini yaptık. Yılsonuna kadar 15 tahsis olacak. Önümüzdeki yıllarda da fabrika temelleri atılacak. Sıkıntımız yok. Talep de var… Yılsonuna kadar 17-18 firmaya yer tahsisi yapmış olacağız.

Tozdan topraktan kurtarmış olacağız
Yüzügüllü: 2014’te geldiğimden beri her yıl göç veriyoruz. Vefat edenlerle beraber her yıl 700-800 civarı göç veriyorduk, nüfusumuz azalıyordu. Çok şükür bunu 2020’de bu ibreyi yukarı çevirdik. Artık göç alan bir ilçe olduk. O kadar yapılaşmaya rağmen ciddi bir konut sıkıntımız var. Ciddi bir yapılaşma içindeyiz. Yeni bir Sivrihisar inşa oluyor. İlk beş yıl altyapımızı bitirdik. Su, kanalizasyon, elektrik, doğalgaz hepsi yer altında… Artık üst yapı ile uğraşıyoruz. Beş yıl şantiye gibiydi. Halkıma teşekkür ederim. İnsanlar evine, dükkanına girecek durumda değildi. İnsanlar sabır gösterdi. Bu sene yolları bitirip Sivrihisar’ı tozdan topraktan kurtarmış olacağız.

Odunpazarı’na adının geçmesi konusunda…
Başkan Hamid Yüzügüllü için iktidar kulislerinde 2024 seçiminde Odunpazarı Belediye Başkan adaylığı iddiaları ortaya atılıyor. Yüzügüllü, bu tür söylemler için “Güzel şeyler. İnsanların bizi buralara layık görmeleri, buralarda olmamızı istemeleri güzel bir şey. İlçeme hizmet için bir yola çıktım. Çıkarken de hiç hesap yapmadım. Zaman neyi getirir, konjonktür nasıl olur bilemeyiz. Kader… Olayların insanları nereye getireceği hiç belli olmaz. Biz şu an aldığımız vazifeye en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Allah herkesin hakkında hayırlısını versin. Hedefsiz olmaz evet ama bizim hedefimiz hizmet etmek. Buralara layık görülmemden gurur duyuyorum” dedi.

Programdan akılda kalan cümleler şöyle:
Sivrihisar’da beş müze var. İlçeyi gezmek isteyenlere artık bir gün yetmiyor. 
Uça Park altında sekiz dönümlük bölgeye kamp karavan alanı yapıyoruz.
Dünyanın merkezi Sivrihisar’ı dünyanın gündemine taşıdık.
Eskişehir’de 150 bin civarı Sivrihisarlı hemşerimiz var.