2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas’ta gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği etkinliklerine katılan 33 aydın, akademisyen, yazar ve sanatçının Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin üzerinden 31 yıl geçti. Katliamın yıldönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Eskişehir Şubesi tarafından Vilayet Meydanı’nda tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. 

ALEVİLERE VE ATATÜRK CUMHURİYETİNE SALDIRI

Sivas’ta yapılan katliamın sadece Alevilere yönelik olmadığını, Atatürk ve laik cumhuriyete karşı da yapıldığını söyleyen ADD Eskişehir Şube Başkanı Cihan Taşar, “Bugün ülkemizde büyük bir vahşet yaşandı. 2 Temmuz 1993 tarihine Sivas’ta gerçekleştirilen Madımak katliamını unutmadık, unutmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş sürecinde önemli bir yere sahip olan Sivas ilimiz ulusal kurtuluş savaşımızın örgütlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Sivas Kongresi’nin gerçekleştirildiği yerdir. 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresi’nde tam bağımsızlık mücadelesi kararın alınmıştır. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Festivaline katılan aydınlarımızın, yazarlarımızın ve sanatçılarımızın kaldığı Madımak Oteli’ni ateşe veren gericiler, yobazlar aslında Türkiye Cumhuriyeti’ni ateşe vermek istiyorlardı ve ‘Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkacağız!’ diyerek niyetlerini de açığa vuruyorlardı. Sivas katliamı sadece Alevilere yönelik bir saldırı değil, Atatürk cumhuriyetine, laik cumhuriyete yönelik bir saldırıdır ve bu saldırıyı gerçekleştirenler cumhuriyet düşmanlarıdır. Gericilerdir, yobazlardır” diye konuştu. 

“MADIMAK’I ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Madımak’ı asla unutmayacaklarına dikkat çeken Taşar, “Laik Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu 1923’den bu yana o kadar çok saldırıya uğradı ki; bu katliamı gerçekleştirenler canları ateşe vererek laik cumhuriyeti, çağdaş cumhuriyeti yok edeceklerini sanıyorlardı. Tüm bu yobaz, gerici saldırılara rağmen çağdaş, demokratik, laik cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır. 31 yıl önce, Madımak katliamında yitirdiğimiz aydınlarımızı sanatçılarımızı, yurttaşlarımızı saygı ile anıyor ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı çağdaşlaşma ateşinin asla söndürülemeyeceğini ifade ediyoruz. 31 yıl sonra bu katliamın faillerinden hesap sorulamamasının ve iş birlikçilerin siyasal iktidarın gölgesi altında korunmalarından büyük üzüntü duyuyoruz. 31 yıl sonra bir kez daha ifade ediyoruz ki; Madımak’ı unutmadık, unutmayacağız!” şeklinde konuştu.

Kaynak: Meltem Karakaş