Çift maaş alabilmek için kadınların, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen prosedürleri takip etmeleri gerekiyor.

Başvuru sürecinde gerekli belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde sunulması, başvurunun olumlu sonuçlanması için önemli bir adımdır.

Hem babadan hem eşten emekli maaşı almak isteyen kadınların bu süreci doğru bir şekilde yönetmeleri büyük önem taşıyor.

KADIN ÇİFT MAAŞ ALABİLİR

Eğer kaybedilen baba ve eş aynı kurumdan emekli olmamış ise, kadın her iki maaşı da iki ayrı kuruma başvurarak talep edebiliyor. Örneğin baba Bağ Kur emeklisi, ölen eş ise SGK emeklisi ise çift maaş ödemelerinde herhangi bir hukuksal sorunla karşılaşılmıyor.

Türkiye'de birçok kadın eşlerini kaybettikleri zaman, babasının maaşı mı daha yüksek eşinin maaşı mı daha yüksek bakarak, yüksek olan maaşı alabilmek için başvuru yapıyordu.


ŞARTLAR NELER?

SGK yaptığı bilgilendirmede Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Emekli Sandığı Kanunu’nun “Dul ve Yetim Aylıkları” hükümlerine ilişkin uygulamayı anlattı.

SGK'lı bir kişinin kaybı durumunda emekli maaşının, eş için yüzde 50’si, aylık alan yetimi bulunmayanların dul eşlerine yüzde 75’i, oranında dulluk maaşı bağlanıyor. Herhangi bir geliri olmayan çocuklar varsa ana veya babanın her biri için de yüzde 25’i oranında yetim aylığı bağlanıyor.

Babasının ölüm tarihinde evli olmayan kız çocuklarına aylık bağlanıyor. Evlenme dolayısıyla aylığı kesilmiş olanlardan sonradan boşanan veya dul kalmaları halinde eski aylıkları yeniden bağlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi