Kasım ayı mevduat getirisi 500 bin lirayı aştı Kasım ayı mevduat getirisi 500 bin lirayı aştı

2024'e yaklaşırken, 7 milyondan fazla insanı ilgilendiren asgari ücret zammıyla ilgili detaylar merak konusu haline geldi. Milyonlarca çalışan, asgari ücret artışını beklerken uzmanların açıklamalarına da kulak kesildi. Bu bağlamda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başuzmanı İsa Karakaş, olası zam oranları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Karakaş, "Enflasyon oranına ek olarak yüzde 10'luk bir refah payı ile asgari ücretin 17 bin liraya çıkabileceğini" belirtti.

Yeni asgari ücrette beklentiler katlanarak büyüyor

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminini revize etmesi, önümüzdeki yıl için öngördüğü enflasyon oranını artırmasıyla birlikte, yeni asgari ücret beklentileri de yükseldi. Temmuz, ağustos ve eylül aylarını içeren son 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 29,41 olarak gerçekleşirken, 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37 olarak açıklandı.

Bu enflasyon verileri çerçevesinde SGK Başuzmanı İsa Karakaş, tahmini asgari ücret miktarını işçi ve işveren açısından değerlendirdi. Ekim ayındaki enflasyonun yüzde 29,40 olarak açıklanmasını hatırlatan Karakaş, asgari ücrette bu oranın üzerinde bir artış olacağını belirtti. Merkez Bankası'nın revize ettiği enflasyon tahminleri, yeni asgari ücretin şekillenmesinde etkili olacak gibi görünüyor.

TL 78

Refah Payı 17 bin liraya yaklaşabilir

Karakaş, geçen sene aynı dönemde enflasyon oranının yüzde 15,4 olduğu ancak ücret zammının yüzde 54,66 olarak gerçekleştiği, bununla birlikte yüzde 39,26 oranında bir refah payının eklenmiş olduğuna dikkat çekti. Karakaş, şu değerlendirmelerde bulundu: "6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 37,75 ile yüzde 40 arasında değişeceğini söyleyebiliriz. Hükümetin, en azından yüzde 10'luk bir refah payı ile geçim endekslerini ve çalışanların durumlarını göz önünde bulunduracağını düşünürsek, geçen yıla kıyasla sadece 10 puanlık bir artış bile asgari ücretin 17 bin lira civarına çıkmasına neden olabilir."

Brüt asgari ücret 20 bin liraya olacak gibi duruyor

Karakaş, "Yıl sonunda asgari ücretin brüt 20 bin lira olma ihtimali bulunmaktadır. Bu rakamdan işçi hissesi olarak yüzde 14 SGK payı ve yüzde 1 işsizlik sigortası payını düşersek, net olarak 17 bin liraya tekabül ettiğini söyleyebiliriz. İşveren tarafından bakıldığında ise 20'den fazla teşvik olduğunu görmekteyiz. Yükümlülüğünü yerine getiren tüm işverenlere SGK işveren hissesinden yüzde 5 oranında indirim yapıldığını da dikkate aldığımızda, işveren maliyetinin 23 bin 500 lira civarında olabileceğini öngörebiliriz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi