Uzmanlar emekliler için yeni gelişmeler açıklanmaya devam ediyor. Yeni yılda maaşlara yaklaşık yüzde 50 oranında yapılan zamın yanı sıra, geçtiğimiz günlerde ikramiyelerde de yüzde 50 artışla 3 bin TL'ye çıkarılmasının ardından yeni gelişmeler gündemde.

EMEKLİ ENFLASYONLA MÜCADELE EDİYOR

Yeni yılda emekli maaşına yüzde 50 zam yapılırken, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseldi. Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde emekli hesabına yatırılan ikramiyeler ise yüzde 50 zamla beraber 3 bin liraya yükseldi. Enflasyon karşısında beklenen rakamları karşılamadığı ifade ediliyor.

HÜKÜMETTEN YENİ HAMLE

Enflasyonun yükselişiyle beraber, Orta Vadeli Program (OVP) yıl sonu için yüzde 36 seviyelerini, üst bant için ise yüzde 42 seviyelerini işaret etti. Yerel seçim heyecanıyla beraber, iktidarın beklentiye cevap vereceği tahmin ediliyor. Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan'ın yazısına göre, emeklilere yönelik hükümetin bir araştırmayı gündemine taşıdığını belirtti.

Babacan'ın elde ettiği kulis bilgilerine göre, AK Parti seçmen tabanını etkileme konusunda araştırmalarında şok eden verilere ulaştı. Ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun sonucunda uzaklaşan seçmen, yüzde 30 oranında bir erimeye sebep olduğu vurgulandı.

İKRAMİYENİN ARDINDAN GELİŞME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın 5 bin lira olarak hedeflediği ikramiye, 3 bin lira olarak açıklandı. Olumsuzluğa yol açan bu rakamın ardından kulislerde yer alan bilgilere göre, 5 bin liralık ikramiye para politikasını zorlayacağına dair Bakan Şimşek'ten yapılan sunum sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu bağladı.

Ekonomi gazetesi yazarı Dr. Şeref Oğuz'un iddialarını gündeme getiren gelişmelerin ardından yeni bir zam için çalışmalar yapıldığı söylendi. Oğuz'un tahminine göre, ikramiyelerde 2 bin liralık daha bir artış görülecek ve 5 bin liraya kadar yükselecek.

YENİDEN DEĞERLENDİRECEK

Ekonomist Dr. Şeref Oğuz, asgari ücret hakkında da Ankara kulislerinden aldığı bilgileri paylaştı. Enflasyonun mayıs ayında zirve yapacağını söyleyerek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun haziranda yeniden bir araya geleceğine dair öngörüde bulundu.

Özellikle işverenler tarafından asgari ücret şikayeti geldi. Asgari ücretle çalıştıracak personel bulamadıklarını söyleyerek, asgari ücret artışına işverenlerin de sıcak baktığı ifade belirtildi. Bu kapsamda Oğuz, asgari ücretin değerlendireceğini öne sürdü.

SGK UZMANI NET RAKAM VERDİ

Sözcü TV'de konuşan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekli maaşarında seyyanen bir artış olabileceğinden bahsetmişti. Ekonomi yönetiminde çalışmaların gündemde yer aldığını söyleyen Erdursun, emekli maaşlarına 2 bin, 3 bin, 4 bin lira seyyanen zam gelebileceğini işaret etti.

Erdursun'un açıklamalarına göre, emekli maaşlarında seyyanen zam en az 5 bin lira seviysinde olacak. Yerel seçimlerine ışık tutan Erdursun, "En düşük emekli aylığını 14 bin yapıp, 14 bin alanı 18 bin, 20 alanı 24 bin, 30 alanı 34 bin… Böyle bir artışla seçime giderse emekliden yüksek oy alır” ifadelerini paylaştı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi