Kamyonet Eskişehir'de tramvay durağına girdi! Kamyonet Eskişehir'de tramvay durağına girdi!

Hazır giyim ve ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren Sarar Grup, Eskişehir’e 300 milyon TL’ye yeni fabrika kuruyor. Dünya Gazetesi’nden Mehtap Halıcı’nın haberine göre; Beylikdüzü’nde şehir oteli yatırımına da başlayan grup, buraya 70 milyon dolar harcayacak. Eskişehir’deki var olan tesislerinin şehrin içinde kaldığını belirten Sarar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ece Özalp, 2024 yılının sonunda Eskişehir’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan yeni fabrikalarına taşınmayı planladıklarını söyledi. Fabrikayı tamamen yeşil dönüşüm, sürdürülebilirlik ve düşük karbon salınımı ile üretim yapabilen bir konseptte inşa ettiklerini belirten Özalp, burada yapay zekayı da devreye alacaklarının altını çizdi. 
Özalp, “Böylelikle üretimi hızlandırarak daha da güçlendireceğiz” diyerek, şu anda bünyelerinde 3 bin 500 kişinin çalıştığını ve yeni yatırımla birlikte ilave istihdam da sağlayacaklarını söyledi.

Mağaza sayısını artıracak

Şu anda birçok ülkeye ihracat yapan, Avrupa ve Amerika'da mağazalaşan Sarar Grubu’nun Eskişehir'deki var olan fabrikasında hazır giyim ve ev tekstili üretimleri sürüyor. Marka, dünyaca ünlü tekstil ve giyim markalarına da fason üretim yapıyor. Sarar Grubu, S'Store, Sarar, CCS, Interview, Sarar Kadın, Outlet ve Sarev markalarıyla hizmet veriyor.
Sarar’ın şu anda 170 mağazasıyla hizmet verdiğini belirten Ece Özalp, mağaza sayılarını 200’e tamamlamak istediklerini söyledi. Özalp, “Sarar markasıyla yurtiçinde yeteri büyüklüğe ulaştık. Şimdi ise yurtdışında tekrar mağazalaşmak istiyoruz. 5 yıl içerisinde franchising modelle 30 mağaza hedefimiz var” dedi.
Sarar Grubu’nun 2023 yılında 4 milyar TL ciro hedeflediğini belirten Özalp, “Geçen yılı 2 milyar TL ciroyla kapattık. Hem giyim de hem de ev tekstilinde adetsel bazda yıldan yıla ortalama yüzde 15 oranında büyüyoruz” açıklamasını yaptı. Türkiye’de Sarev markasıyla kendilerine ait 10 mağazaları olduğunu belirten Ece Özalp, yılda 9 milyon metre kumaş ve 3 milyon adet parça konfeksiyon üretimlerinin olduğunu söyledi.

Uzak Doğu pazarına girmeyi hedefliyor

Sarar Grubu’nun ev tekstiline 2005 yılında adım attığını belirten Ece Özalp, hazır giyimde Sarar markasıyla şu anda 50 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.
Amerika, Almanya Hollanda, İngiltere, Hollanda, İsviçre, Mısır, Bulgaristan, Türkmenistan, Özbekistan, Gürcistan’a ihracat yaptıklarını belirten Özalp, şunları söyledi: “Özellikle ev tekstilinde Bağımsız Devletler Topluluğu ve Balkanlar’da güçlenmek istiyor ve bu bölgelerdeki fırsatı değerlendirmek istiyoruz.
Giyimde de ayni coğrafyalara fokusumuz var. Sarar’ı Arap Yarımadası’ndaki Suudi Arabistan’da da büyütmek amacındayız. Uzak Doğu’da hiç yokuz. Önümüzdeki yıllarda o bölgeyi de değerlendirmek istiyoruz ama bazı pazarların zorluklarının farkındayız.”

Outlet konseptinde yeni AVM yatırımı 

Sarar Grubu’nun bugün, hazır giyim ve ev tekstili sektörlerinin yanı sıra otomotiv, akaryakıt, otelcilik, gayrimenkul gibi çeşitli alanlarda da faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Ece Özalp, Eskişehir ve çevresinde karma projeler de yaptıklarına dikkat çekti.
Amiral gemilerinin giyim sektörü olduğunu ancak ikinci sırada gayrimenkulün geldiğini belirten Ece Özalp , bundan sonra gayrimenkul projelerine ağırlık vereceklerini söyledi. Ticaret merkezleri, AVM’ler, konut gibi birçok ihtiyacın yer aldığı karma projelere başlayacaklarını ileten Özalp, “Zamanında aile büyüklerimizin aldığı yerleri artık değerlendirmenin vakti geldi. Bu alan da projeler düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Eskişehir’de outlet konseptinde bir AVM yatırımlarının olduğunu da söyleyen Özalp, “Yeni sezon ürünler de var. 10 yıldır işliyor burası. Mağazacılık işimizden dolayı bu alanla zaten çok haşır neşiriz. Hemen hemen bütün AVM’lerde varız” dedi.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak | Eskişehir Net Haber Merkezi