Gürhan Albayrak ekibiyle ilk toplantısını gerçekleştirdi Gürhan Albayrak ekibiyle ilk toplantısını gerçekleştirdi

Ak Partili Burhan Sakallı, 66 yaşında hayatını kaybeden Mario Levi için "Bu dünyadan bir Mario Levi geçti. Dilimiz ve edebiyatımıza yaptıkları için minnettarız." açıklamasında bulundu. 

MARİO LEVİ KİMDİR?

Yahudi asıllı yazar Levi, 1957'de doğdu. 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi'nden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi'nden mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazdı. 1984 yılından sonra, Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen gibi birçok yayın organında yazılar yazdı.

İlk kitabı "Jacques Brel: Bir Yalnız Adam" 1986 yılında yayımlandı. 1990 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı "Bir Şehre Gidememek", o yılın Haldun Taner Öykü Ödülü'nü kazandı. 1993'te başladığı "İstanbul Bir Masaldı" adlı kitabını altı yılda bitirerek 1999 yılında yayımladı. Bu eseriyle 2000'de Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı.

Mario Levi, yazarlığın yanı sıra; Fransızca öğretmenliği, ithalatçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı gibi işler de yaptı. Ayrıca yazı atölyelerinde, bu yola gönül vermiş insanlara Yazı Yaratımı dersleri de

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi