Eskişehir’de konut satışları geriledi Eskişehir’de konut satışları geriledi

Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, Eskişehir’in sağlık turizmini ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Eskişehir’in sağlık turizmi potansiyeline sahip olmasına rağmen bu alanda geri kaldığına dikkat çeken Köksal, bu alanda geri kalmamak için yetkililerin acilen harekete geçmesi gerektiğini kaydetti. 

Ulaşım sorunu çözülmeli 

Sağlık turizmi için uluslararası uçuş yapabilen havaalanına ihtiyaç olduğunu işaret eden Köksal, “İstanbul ve Ankara’daki havalimanları kullanıldığı için, yabancı hastaların tercihi genellikle bu şehirler oluyor. Eskişehir’e ulaşımın zorluğu, sağlık turizmi açısından büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Hızlı trenle İstanbul ve Ankara’ya yakın olmasına rağmen, doğrudan ulaşımın olmaması hastaların Eskişehir’i tercih etmemesine neden oluyor” diye konuştu. 

Termalde potansiyel kullanılmıyor

Eskişehir’de termal kaynaklar olmasına rağmen, termal turizmi teşvik edecek çalışmaların yapılmadığına vurgu yapan Köksal, “Termal turizm, hem yerli hem de yabancı turistler için cazip bir alan olmasına rağmen, Eskişehir bu potansiyelini kullanamamaktadır. Afyonkarahisar’da sağlık hizmeti sunan termal otellerin sayısı 6-7’yi geçmiş durumdayken, Eskişehir bu alanda neredeyse hiç adım atmamıştır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak