Meteoroloji'den Eskişehir'e uyarı: 2 gün sürecek Meteoroloji'den Eskişehir'e uyarı: 2 gün sürecek

Sağlık Sen Osmangazi Üniversitesi Temsilcili tarafından yapılan açıklamada; " Mayıs ayı Sendikacılarına alışmıştık ancak; algı ve yalan haber ile gerek şahısları gerek kurumları hedef haline getiren kişiler ve şahıslar hakkında gerekli suç duyurusunda sendika olarak bulunacağız. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hemşirelik hizmetleri olarak ağır iş yükü altında sayısal kadro olarak yaklaşık 400 hemşire eksik hizmet vermektedir. Her bir sağlık personeli özveri ile ailesinden hayatından ödün vererek Sağlık Bakanlığı meslektaşlarına göre en az iki kat fazla çalışmaktadır.Sağlık Sen Eskişehir şubesi olarak KİK görüşmelerinde resmi tutanaklarında başta olmak üzere Sağlık hizmetleri kadrosunda olup görevi dışında çalışan veya hiç bir mazereti, engeli raporu, hastalığı olmadan gündüzlü ve masa başı idari bürolarda  çalışan sağlık personellerinin asli görevlerine dönmesi gerektiğini defaetle dile getirmiş bulunuyoruz." ifadelerine yer verildi.

"Sendikamız çalışanların yasal başvuru sonucu olayı öğrenmiştir"

Yapılan açıklamada son zamanlarda yapılan söylemlerle ilgili hukuki işlemlere başvuracağını belirten temsilcilik, "Sayısal olarak yüzlerce sağlık personeli eksiği olan bir hastanede bir hemşire engel durumu olmamasına rağmen herhangi bir raporu bulunmamasına rağmen ısrarla 8/16 nöbetsiz yer talebi olmuş ve gizli eller tarafından yaklaşık 6 ay keyfi özel çalışmıştır. İlgili servisin bütün personellerinin resmi dilekçe başvurusu bulunmakta olup, servisin çalışma düzen ve esaslarına aykırı davranan şahıs hiç bir resmi gün ve tatilde çalışmak istememesi ısrarı üzerinden algı yaparak baskı mobing var deyip rahat bir pozisyonda çalışma talebi olmuş sendika sendika kapı kapı gezmektedir. Sendikamız çalışanların yasal başvurusu sonucu olayı öğrenmiş ve takipçisi olmuştur. Şehrimizde hizmet veren iki büyük hastanede 30 senelik hemşireler nöbet tutarken ben sorumluluk  yaptım nöbet tutmam diyen zihniyeti savunanlar aile düzeni bozulma noktasına gelmiş her gün nerde ise hastanede nöbet tutan personelin hakkını neden görmezden gelirler." ifadelerini kullandı.

"Nöbet tutma eylemini ret eden birini savunmak akıl tutulmasıdır"

Sağlık Sen'in, bütün sağlık çalışanlarının haklarını koruğunu belirten açıklamada, "Mesleki görev ve sorumlulukları değiştikten sonra asli görevi olan hemşirelik mesleğinin asli unsuru olan nöbet tutma eylemini ısrarla ret eden birini savunmak akıl tutulmasıdır. Haksız yere hak etmeden mazereti olmadan her masa başına geçen sağlık personeli diğer nöbet tutan sağlık personelinin hakkına girerek ağır iş yükü altında ezilen meslektaşlarına iş yükü yüklenmesine sebep olmaktadır. Genel sağlık iş yeri temsilcisi kurumdan eşimi hastaneye götüreceğim refakat etmem gerekiyor diye saatlik izin alıp çıkıp gündem e yeni asılsız haberler yaymak için resmi izin aldığı ve devletin iyi niyetini suistimal ettiği gözükmektedir. Yakın zamanda açıklayacağımız ve hukuki olarak yapacağımız başvurular ile kamuoyu gerçekleri öğrenecektir. Yavuz Hırsız ev sahibini nasıl bastırır örneğini şehrimiz görmüş olacak. Gündem peşinde koşan Genel Sağlık İş Sendikası Lise Mezunu iken Üniversite de derse giren ve haksız kazanç elde eden şahıs hakkında bir araştırma yapıp hukuki dayanağı olmayan bir olayı da araştırma yapar ise kamuoyu aydınlanmış olur." ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi