Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Köksal, promosyon ödemelerinin en geç bu ayın 30’una kadar yatacağını söyledi.

Atahan Gezer

Memur Sendikaları Konfederasyonuna (Memur-Sen) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, “Sözleşmede ‘Promosyonlar ayın 15 ila 30’u arasında yatacak’ ibaresi var. Ayın 30’una kadar ödemeler tamamlanacak. Herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

Köksal, eskisehir.net’e yaptığı açıklamada, Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi ile Akbank arasında yapılan anlaşmayla promosyon ödemelerinin 36 ay için 36 bin lira olarak belirlendiğini ifade etti.

Sözleşmede “Promosyonlar ayın 15 ila 30’u arasında yatacak” ibaresi olduğunu dile getiren Köksal, ödemelerin en geç ayın 30’unda tamamlanacağını bildirdi.

Köksal, şunları kaydetti:

“Şu anda maaş müşterilerinin tanımlamaları yapılıyor. Bu işlem biter bitmez sisteme promosyonları yükleyecekler. Sistem, ayın 15’inde ilk maaşı almadan müşteriyi maaş müşterisi olarak tanımlamıyor. Maaşı çekmeden promosyon ödemelerini alamıyorsunuz. Önce maaş müşterisi oluyorsunuz, daha sonra promosyonlar yatıyor. Herkes maaşlarını ayın 15’inde aldı. Bu süreç hızlı bir şekilde devam edecek. Zaten sözleşmede de ‘Promosyonlar ayın 15’inde yatacak’ diye bir şey yazmıyor. Biz, ‘Promosyonlar ayın 15 ila 30’u arasında yatacak’ diye sözleşme yaptık. Ayın 30’una kadar yatacak. Herhangi bir sıkıntı yok.”

- “Hafta sonu yapılan EFT’lerde Ziraat Bankası hariç tüm bankalarda ücret kesiliyor”

Köksal, “Sözleşmeye tabi personelin bankalardan yaptığı EFT işlemlerine ücret kesildiği” iddialarına da yanıt verdi.

“Hafta sonu yapılan EFT’ler için Ziraat Bankası hariç tüm bankalarda ücret kesiliyor” diyen Köksal, şöyle konuştu:

“Bankalar geçen yıl 5 bin liraya kadar olan para transferlerinde FAST sistemine geçtiler. Bu uygulama Ziraat Bankası temelli olduğu için Ziraat Bankasında ücretsiz. Bu sebeple Ziraat Bankası hariç tüm bankalarda hafta sonları ücretli… Saat 08.00 ila 17.00 arasında EFT gönderimleri zaten serbest.”

- “Bankaların bir an önce sorunları çözmelerini bekliyoruz”

Öte yandan, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şube Eş Başkanı Birtürk Özkavak, promosyon ödemelerinin ayın 15’i geçmesine rağmen hala yatırılmadığını, sözleşmeye tabi personelin para transfer işlemlerinde bankalar tarafından ücret kesildiğini savundu.

Özkavak, şunları bildirdi:

“Promosyon ödemeleri 15 Ocak itibarıyla hala yapılmamıştır. Çalışanların hafta sonu internet üzerinde yaptıkları transferlerde banka tarafından ücret kesildiği bilgileri gelmektedir. Bu hukuki değildir. Şimdiye kadar böyle bir durum yaşanmamıştır. İlgili bankaların bir an önce sorunları çözmelerini bekliyoruz. Promosyonlar gecikmeden yatırılmalı, internet bankacılığında havale işlemlerinden ücret alınmamalıdır.”