Devletten sevindiren haber geldi! Kök maaş için 6-7 Şubat'ta ödemeler hesapta Devletten sevindiren haber geldi! Kök maaş için 6-7 Şubat'ta ödemeler hesapta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 2024 yılında sağlık hizmetlerinde yaşanan eleman sıkıntısını çözmek amacıyla istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 bin olarak belirlenmişti.

Ancak, eleman temininde güçlük çekilen bölgelerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin daha etkili yürütülebilmesi amacıyla sözleşmeli pozisyon sayısının 36 bine çıkarılmasını öngören bir kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta'nın açıklamasına göre, 'Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' ile sağlık alanındaki düzenlemeleri içeren bir yasa değişikliği yapılmak isteniyor. Usta, "Teklifimiz, hem vatandaşlarımızın daha etkin sağlık hizmeti almasını sağlamak, hem sağlık çalışanlarımızın çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sağlık sistemimizin daha iyi işlemesi için hazırlanmıştır." dedi.

Kanun teklifi, sağlık alanında bir dizi düzenlemeyi içeriyor. Bu düzenlemeler arasında, sözleşmeli pozisyon sayısının artırılması, sağlık personelinin ödemeleriyle ilgili düzenlemeler, hastane hizmetlerinin etkin yönetimi, ilaç temini kolaylıkları gibi konular yer alıyor.

Ayrıca, teklifle serbest diş hekimlerinin muayenehanelerinde çalıştıracakları diğer diş hekimleri konusunda izin veren bir düzenleme de getirildi. Ebelerin görev tanımlarının güncellenmesi ve doğuma daha aktif katılımlarının sağlanması da teklifin kapsamında bulunuyor.

Kanun teklifi, TBMM'de komisyonlarda görüşülerek yasalaşma sürecine girecek ve sağlık alanındaki iyileştirmeleri içerecek düzenlemeler yürürlüğe girecek.

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi