Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, eskisehir.net canlı yayınında Sedef Medya Grup Başkanı Cihan Yıldırım’ın sorularını yanıtladı. Köksal, “Eskişehir’de 6 bin 500 sağlık çalışanı var. Beş bini üyemiz” diyerek sözlerine başladı.

Bu çocuk herhalde İYİ Partili…
Köksal, şöyle konuştu: “Son bir yıldır Türkiye’de herkes sağlığın çöktüğüyle ilgili yorum yapıyor mu? Yapıyor… Vatandaş ne diyor? Randevu alamıyorum, doktora sıra bulamıyorum diyor. Yani sağlık sisteminde bir aksama olduğu söyleniyor. Ben bunu düzgün bir dille kimsenin şahsıyla ilgili olmadan sahadaki eksiklikleri dile getiriyoruz. Yereldeki siyasetçiler olaya şöyle bakıyor; bak bizi yine eleştirdi. Bu çocuk herhalde İYİ Partili, CHP ile kol kola geziyor. Ben sahanın gerçeklerini anlatmaya çalışıyorum. Birileri en kolay yolu seçiyor. Bizi taraf ilan ediyor, bizi zarar vermekle itham ediyor. Ben sorunları dile getiriyorum. Beş bin üyemiz var. Ailesiyle 20 bin kişilik camia… 850 bin kişiye hizmet veren, temasta olan bir camiayız. Benim şu an tek görevim var. 6 bin 500 sağlık çalışanının derdini dile getirmek.”

Promosyon artacak mı?
Köksal, “Sağlık çalışanları bundan 3-4 ay önce üç yıl için 20 bin lira alsak iyi diyorlardı. Önce ESOGÜ’de 31 bin liraya imza attık. Sağlık çalışanları için 35 bin 200 liraya Akbank ile sözleşme yapıldı. Durmadık, diğer bankalarla görüşmeye devam ettik. İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Uğur Bilge’nin verdiği destek çok önemli. Bunun yanında şahsım olarak çok özel görüşmeler yaptık.  E sağlık çalışanlarına 800 liralık artış yaptık. Aynı banka tarafından… Türkiye’de kırılmış bir rekor. Sağlık İl Müdürlüğü olarak… AÜ’yü gösterip ‘çok ucuz oldu’ diyenler oldu. Biz sağlık teşkilatlarıyla yarışıyoruz. Diyarbakır 26 bin lirada kaldı. Personel sayısı bizden fazla, nakit akışı bizden fazla. Bitti mi? Bugün bir müjde daha verebiliriz sağlık çalışanlarına… Promosyon ile alakalı olarak… Görüşmeler devam ediyor. Akbank ile… İnşallah bir müjde daha vereceğiz. Küçük bir sürprizimiz olabilir. Banka değişebilir…” dedi.

Valilere geçen hafta zam yapıldı 
Köksal, şunları kaydetti: “Valilere geçen hafta zam yapıldı. Kimsenin haberi yok Türkiye’de. Hakim savcılara zam yapıldı, kimsenin haberi yok. Diğer meslek gruplarına gizli zamlar yapılıyor kimse bunları konuşmuyor. Ama düşünün… Biz hep gündemdeyiz! Şunu merak ediyoruz; sağlık çalışanını neden değersiz hale getiriyorsunuz. Devasa hastanelerde hizmet veremezsiniz nasıl başarılı olacaksınız. Bizim maaşlar neden sürekli gündemde. Bir hemşirenin aldığı maaş öğretmen kadar değil. İmam kadar değil, polis kadar değil. Bizi neden sürekli gündemde tutup başarısız yapıyorsunuz.”

Günü geldiğinde iyi bir yerden çıkarız 
Köksal, “Siyasete girecek misiniz’ sorusu için “2023’te hiçbir planımız yok. Siyaset nasip meselesi… Biz en iyisini yapar mıyız? Yaparız… Siyasette kadromuz hazır. Eskişehir siyaseti başarısız... Hep aynı isimler var. Siyasete şöyle bakıyorum… Afyon, Bilecek sağlık yatırımında Eskişehir’den fazla ne alıyor? Bugün bu konuda Bilecik bizi geçtiyse… Şehir Hastanesi, Yunusemre Devlet Hastanesi bunlar devlet projesi. Bizim talebimizle olmadı… Kırka’ya büyük bir hastane yapıyor musunuz? Bu sizin projeniz olur… Sokağın başında sağlık ocağı vardı? Nerede şimdi? Orayı yeniden açıp hizmete sunarsanız bu proje olur. İhtiyaç çok büyük... Pek çok aile hekimi arkadaşımız kirasını ödemekte zorlanıyor. Hizmet verdikleri pek çok yerde vatandaş tuvalete gidemiyor. Eskişehir emlak olarak çok pahalı… Kütahya havaalanını aldı, biz yıllardır ağıyoruz. Kütahya’da ihtiyaç var mıydı havalimanına? Siyaset nasip işi… Günü geldiğinde iyi bir yerden çıkarız diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Aslen Emirdağlı olan Köksal, “Emirdağ, Eskişehir’in 15’nci ilçesi, biz böyle bakıyoruz. Her ne kadar Afyonlu hemşerilerimiz kızsa da… 100-150 bin Emirdağlı var burada. Eskişehir’de başta ticaret olmak üzere hayatın her alanında Emirdağlılar var” dedi.