RTÜK'ten bugün gerçekleştirilen haftalık olağan toplantının ertesinde 7 kanala ceza verdi. Cezaların sebeplerini tek tek açıklayan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in "şiddetin normalleştirildiği dizilere artık tahammülümüz kalmadı. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Yanlışta ısrar eden, şiddeti kanıksatıcı içerikler üreten, milli güvenliği tehdit eden yayınlara asla ve asla izin veremeyiz." açıklamaları dikkat çekti.

TELE 1 ve HALK TV 

Tele1'deki bir programın üç ayrı bölümünde 6112 sayılı Kanunun ihlal edildiği gerekçesiyle üst sınırdan idari para cezası uygulandı.

Halk TV'de yayınlanan bir yapımda da Türkiye Cumhuriyeti Devletinin "bazı terör örgütlerini kolladığı" şeklindeki açıklamalar nedeniyle üst sınırdan idari para cezası kararı alındı.

Sinan Ateş cinayetinin ele alındığı bir başka programda, 6112 sayılı Kanun'da geçen "Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez; yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz." hükmü ihlal gerekçesiyle Halk TV'ye üst sınırdan idari para cezası uygulandı.

FOX TV, STAR ve SHOW TV

Yayımlanan bir dizide kadına yönelik şiddet sahnelerinden dolayı FOX TV hakkında idari para cezası kararı alındı.

Çocuk karakterlerin arasında geçen diyalogların "gayri ahlaki olarak izleyicilere aktarıldığı" gerekçesiyle yayıncı Star Tv'ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı.

Gündüz kuşağı programında "yayınlanmaması gereken görüntülerin ekrana yansıtılması ve olaya ilişkin yapılan perdesiz konuşmalar" gerekçesiyle Show TV'ye üst sınırdan idari para cezası verildi.

Cumhurbaşkanı’na iftiradan KRT’ye para cezası verildi

KRT'de programcı Zafer Arapkirli'nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına "aleni olarak iftira attığı ve hakaret ettiği" gerekçesiyle kanala üst sınırdan para cezasa çarptırıldı.

Flash Haber'de sunucunun "Milleti hırsızlığa özendiriyorsunuz. Samimi söylüyorum bakın. 'Çal' diyorsunuz ya. 'Bizim gibi yap.' diyorsunuz. Herkes böyle değil ama. Herkes böyle değil. Herkes yetim hakkına el uzatmıyor. Herkes beytülmala el uzatmıyor. Allah'tan korkuyor, kuldan utanıyor." sözlerine "mesnetsiz sözleri" de yayıncılık ilkesinin ihlali sebebiyle idari para cezası yaptırımı uygulandı.

"Tahammülümüz kalmadı"

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, toplantıda Milli ve manevi değerlere aykırı, kadın ve çocuk istismarı içeren, şiddetin normalleştirildiği dizilere artık tahammüllerinin kalmadığını ifade etti.

'Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak"

Artık daha sıkı denetimler yapacağız. Üzülerek söylüyorum, bilhassa dizi filmlerle alakalı ikili diyalog sürecini tercih etmeden yaptırım gücümüzü ön planda tutacağız. İyi niyetli ikazlarımızın karşılık bulmadığını maalesef gördük. İzleme ve değerlendirme dairemize talimatı verdim. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Yanlışta ısrar eden, şiddeti kanıksatıcı içerikler üreten, milli güvenliği tehdit eden yayınlara asla ve asla izin veremeyiz.

'Çocukları olumsuz etkileyen içerikler çoğaldı"

"Çünkü özellikle çocuk ve gençlerimizi olumsuz etkileyen içerikler tahammül sınırlarını çok aştı" şeklinde açıklamalarda bulundu.

'Yepyeni bir döneme giriyoruz"

"Her beyanımda dediğim gibi, kırmızı çizgilerimiz açık. Dizi filmlerle ilgili bundan sonra uyarı gereği duymadan yasadan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağız. Dizilerdeki kadın ve çocuk istismarı görüntüleri çizgiyi çok ama çok aştı. Yepyeni bir döneme giriyoruz. Tüm yapımcılarımızın toplumsal hassasiyetlere ve RTÜK kurullarına uygun olarak daha dikkatli olmaları kendi hayırlarına olacaktır."

Şahin, milli ve manevi değerlerimize aykırı, kadın ve çocuk istismarı içeren, şiddetin normalleştirildiği dizilere artık herkesin olduğu gibi Üst Kurulun da tahammülünün kalmadığını ifade etti. RTÜK olarak diziler konusunda yaptırımı geri planda tutmaktan vazgeçtiklerini söyleyen Şahin, “Yayıncılık ilkelerini ihlal eden dizileri yayınlayanlara taviz vermeyeceğiz. Çünkü özellikle çocuk ve gençlerimizi olumsuz etkileyen içerikler tahammül sınırlarını çok aştı. Artık daha sıkı denetimler yapacağız. Üzülerek söylüyorum bilhassa dizi filmlerle alakalı ikili diyalog sürecini tercih etmeden yaptırım gücümüzü ön planda tutacağız. İyi niyetli ikazlarımızın karşılık bulmadığını maalesef gördük. İzleme ve değerlendirme dairemize talimatı verdim. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Yanlışta ısrar eden, şiddeti kanıksatıcı içerikler üreten, milli güvenliği tehdit eden yayınlara asla ve asla izin veremeyiz. Bundan sonra izleme raporlarımızı sıklıkla Üst Kurul gündemine taşımakta kararlıyız. Her beyanımda dediğim gibi kırmızı çizgilerimiz açık. Dizi filmlerle ilgili bundan sonra uyarı gereği duymadan yasadan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağız. Dizilerdeki kadın ve çocuk istismarı görüntüleri çizgiyi çok ama çok aştı. Yepyeni bir döneme giriyoruz. Tüm yapımcılarımızın toplumsal hassasiyetlere ve RTÜK kurullarına uygun olarak daha dikkatli olmaları kendi hayırlarına olacaktır” değerlendirilmesinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı