Demokrat Parti Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Özcan haftalık pazar toplantısında konuştu. Konuşmasında Eskişehir Valisine seslenen Özcan, resmi kurumlar için kiralanan sivil plakalı araçların sayısının kamuoyuna açıklaması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf vurgusu yapan Özcan, “Ben biliyorum ki burada sivil plakalı kiralık araçlarla tatile gidenleri biliyorum. Sivil plakalı araçlarla çocuklarını okullara gönderenleri biliyorum, eşini iş yerinden aldıranları biliyorum. Pazara, markete gidenleri biliyorum. Dolayısıyla eğer bir tasarruf yapılacaksa tasarruf buradan başlamalıdır” diye konuştu. 

“VALİMİZ ESKİŞEHİR’DEKİ RESMİ KURUMLARDA KAÇ ADET RESMİ ARAÇ OLDUĞUNU KAMUOYU İLE PAYLAŞMALI”

Hüseyin Özcan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sabırla bekliyoruz kamuda bir tasarruf dönemi başlayacak. Bu tasarruf döneminde tasarruf tedbirlerinde neler yapılacak bunları göreceğiz. Ama benim Demokrat Parti Eskişehir İl Başkanı olarak Eskişehir’imizin Sayın Valisinden bir ricam var. Sayın Valimiz Eskişehir’deki resmi kurumlarda kaç adet resmi araç olduğunu kamuoyu ile paylaşmalı. Özellikle resmi plaka taşımayan kiralık araçlar mutlaka kamuoyuyla paylaşılmalı. Yani hangi kurum kaç araç kiralamış, hizmet aracı kiralamış, bunları kim kullanıyor? Bunların plakaları nelerdir? Hangi kurumda kaç adet kiralık araç vardır? Bunları mutlaka yayınlamalılar. Ve üstüne üstlük bu araçlara mutlaka resmi hizmete mahsus yazısı yazılmalıdır sivil plakalı araç dahi olsa.

“BU ARAÇLARIN BEDELLERİNİ VATANDAŞ ÖDÜYOR”

Ki vatandaş bilmelidir ki bu araçlar resmi hizmete mi mahsus keyfi hizmete mi mahsus. Bunu vatandaş görmeli, bilmelidir. Çünkü netice itibariyle bu araçların bedellerini bu emekliler, bu yoksullar, bu vatandaşlardan aldığınız vergilerle ödüyorsunuz. Yani resmi araç hiçbir AVM’nin otoparkında, pazarın, marketin, okulun önünde keyfi hizmete mahsus olarak kullanılmamalıdır. Ve bunun denetimini de sizin araçlara yazdığınız resmi hizmete mahsustur yazısıyla vatandaş kendisi yapmalıdır. Ve bununla ilgili de ihbar hattı mutlaka kurulmalıdır. Ben iyi biliyorum ki bizim duyarlı vatandaşlarımız o resmi işlerin dışında kullanıldığında o kuruma şikayet edecektir. Ancak tasarruf böyle yapılır.

“BU ARAÇLARI KİM KULLANIYOR?”

Ben biliyorum birçok aracın özellikle bazı kurumlardaki araçların sivil plakalarla birilerine tahsis edildiğini iyi biliyorum. Eskiden siyah plakalı araçlar olurdu. Biz bilirdik ki resmi kurumların. Şimdi bakıyoruz birkaç tane siyah resmi plakalı araç var. Onlarca da sivil plakalı araç var. Bu araçları kim kullanıyor? Bu araçlar hangi maksatla kullanılıyor? Eskişehir’de hangi kurumun müdürleri, müdür yardımcıları, şefleri sivil plakalı kiralık araç kullanıyor? Bunların kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor. 

“SİVİL PLAKALI KİRALIK ARAÇLARLA TATİLE GİDENLERİ BİLİYORUM”

Ben biliyorum ki burada sivil plakalı kiralık araçlarla tatile gidenleri biliyorum. Sivil plakalı araçlarla çocuklarını okullara gönderenleri biliyorum, eşini iş yerinden aldıranları biliyorum. Pazara, markete gidenleri biliyorum. Dolayısıyla eğer bir tasarruf yapılacaksa tasarruf buradan başlamalıdır"

Kaynak: Meltem Karakaş