Burada yaşayanlar dikkat: İki deprem uzmanı da 7 üzeri diyerek uyardı Burada yaşayanlar dikkat: İki deprem uzmanı da 7 üzeri diyerek uyardı

Yeni yönetmelikle, Türk Gıda Kodeksi kapsamındaki gıda ürünlerine ilave edilen bileşenlerin kontrolü daha da sıkılaştırılıyor. Yönetmelik, gıda ürünlerine yatay veya dikey gıda kodeksinin izin vermediği bileşenlerin ilave edilip edilmediğinin tespiti için, ilgili kodeks hükümlerine ilave olarak, uluslararası veya ulusal çalışmalar neticesinde belirlenen analiz metotları ve karar limitlerinin kullanılmasını öngörüyor.

Bu düzenleme, gıda ürünlerinin içeriğinin daha sağlıklı ve güvenilir olmasını sağlamak amacıyla yapılmış önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

GIDA GÜVENLİĞİ ARTTIRILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı bu düzenlemeyle tüketicilerin sağlığını korumayı ve gıda güvenliğini artırmayı hedefliyor.

ARTIK SATIŞI YASAK

Limon aromalı ürünlerin gerçek meyve suyu yerine kullanılmasının önüne geçilmesi, tüketicileri yanıltıcı ürünlerin piyasadan kaldırılması amaçlanıyor.

Bu sayede, tüketicilerin gerçek gıda ürünlerini tüketmeleri teşvik edilecek ve sağlıklı beslenme konusunda önemli bir adım atılmış olacak.

Yeni yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdiği ve ilgili düzenlemelerin 31 Aralık itibarıyla etkin bir şekilde uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi