AK Parti Eskişehir İl Yürütme Kurulu belli oldu AK Parti Eskişehir İl Yürütme Kurulu belli oldu

Resmi rakamlara göre 50 bin 783 yurttaşın hayatını kaybettiğini aktaran TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu, “107.204 yurttaşımızın ise yaralandığı açıklandı. Yine Bakanlığın verilerine göre 35 bin 964 binanın deprem anında yıkıldığı, 872 bin bağımsız bölümden oluşan 311 bin binanın ise aldıkları hasarlar nedeniyle kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Depremde yaşanan kayıplara ve yıkımlara ilişkin tüm veriler aradan geçen 1 yıl sonunda henüz tam anlamıyla açıklanabilmiş değildir” dedi. 

 “AFAD’ın yetersizliğinin üstüne Kızılay’ın skandalları eklendi” 

Depremin ilk günlerinde, yaşanan yıkımın büyüklüğü toplumdan saklanmaya, her şeyin kontrol altında olduğu imajı yaratılmaya çalışıldığını ifade eden TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu, “Felaketin boyutlarını büyüten ve hepimizin canının daha fazla yanmasına neden olan şey ise afet sonrasında yaşananlar oldu. Deprem sonrasında arama kurtarma faaliyetlerinde yaşanan zafiyetler nedeniyle binlerce kişi günlerce enkaz altında kurtarılmayı bekledi. Depremzedeler enkaz altındaki yakınlarını kurtarabilmek için ne bir arama kurtarma timine, ne de gerekli teçhizata ulaşabildiler. AFAD’ın yetersizliğine , bir yardım kuruluşu olmaktan çıkartılarak bir şirket haline dönüştürülen Kızılay’ın skandalları eklendi.  Tüm bu zorluklar yurttaşların dünya çapında örnek gösterilecek dayanışmasıyla aşılmaya çalışıldı” şeklinde konuştu. 

 Yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları halk sağlığı ve çevre sorunları yaratacak biçimde yürütülmeye devam edildiğini belirten TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu, “Yaşanan felaketin sorumluluğunu kabul etmek ve yanlıştan dönmek yerine tüm bu yaşananlardan hiçbir ders çıkarılmadığı deprem sonrasındaki uygulamalarla bir kez daha gösterildi. Enkazlar bile kaldırılmadan yüz binlerce konutun inşası için sözleşmelerin yapıldığı ilan edildi. Henüz jeolojik inceleme ve etütler bile yapılmadan yeni yerleşim yerlerinin temel atma törenleri yapıldı” dedi. 

“Yurttaşlarımızın acısını ilk günkü gibi yüreğimizde hissediyoruz” 

Benzer felaketlerin tekrar yaşanmaması için ranta dayalı, piyasacı, kamusal denetimi ve kamu yararını hiçe sayan politikaların terk edilmesinden başka yol olmadığını söyleyen TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu, “Tekrar hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acısını ilk günkü gibi yüreğimizde hissederek, başsağlığı, sabır ve dayanışma dileklerimizi iletiyoruz. Herkesi doğa, kent ve yaşam odaklı bir ülke için mücadele çağırıyoruz. Yaşamlarımız için bu yıkımı ve talanı durduralım, bilime ve tekniğe sahip çıkalım!” dedi.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi