Altın piyasasındaki hareketlilik devam ederken, yatırımcışar ABD Merkez Bankası’nın FED faiz kararına odaklanmış durumda. FED’in faiz kararını ise akşam saat 21:00’de açıklaması bekleniyor.

Gram Altın 6-2

FED ÖNCESİ ALTIN FİYATLARI

Altın fiyatları Nisan ayında yükselişini sürdürerek %4’ün üzerinde prim yaptı. Böylece Mart ayındaki kazançlarını da geride bırakan altın, Mayıs ayına 2.283 dolar civarında bir ons fiyat ile başlamış oldu. Gram altın 2.554 TL, çeyrek altın 4.054 TL ve Cumhuriyet altını 16.516 TL seviyesinden işlem görüyor.

Dirençli enflasyon ile FED’in yakın zamanda faiz indirimine gitmeyeceği öngörüsü yatırımcılar tarafından fiyatlanmış durumda. Bu durum, altın fiyatlarında bir süre daha dalgalanmalara neden olabilir. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı da bu duruma değinerek, altın fiyatlarındaki yükselişin jeopolitik risklerden çok FED gibi büyük bankaların faiz kararlarından etkilenebileceğini söylüyor.

Altının yaşadığı düşüş trendinin devam edip etmeyeceğine dair net bir görüş belirtmek mümkün değil. FED’in faiz kararı ve küresel piyasalardaki gelişmeler altın fiyatlarına etki edecek en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi