CHP’li Talat Yalaz: “Bu coşku bizi iktidara götürecek” CHP’li Talat Yalaz: “Bu coşku bizi iktidara götürecek”

Bugün öğle saatlerinde Eskişehir’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Eskişehir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. İl başkanlığı önünde vatandaşlara seslenen Özel, ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne giderek 31 Mart’taki yerel seçimleri kazanan Ayşe Ünlüce’yi ziyaret etti.

Akabinde Odunpazarı Belediyesi’ne ve Tepebaşı Belediyesi’ne giden Özgür Özel, belediye başkanlarını ziyaret etti.

CHP Lideri Özel gerçekleştirdiği ziyaretlerde, belediye başkanlarından personeller ve meclis üyeleri hakkında bilgilere aldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Eskişehir ziyareti kapsamında Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ı da makamında ziyaret etti.

Ziyaretinde CHP Lideri Özel’e, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Elif Zümrüt Çerçi ve parti yöneticileri eşlik etti.

Başkan Ataç: Bizim sloganımız “Hayat Tepebaşı’nda”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Genel Başkan Özel’e Tepebaşı ilçesine ilişkin bilgiler aktardıktan sonra “1999 yılında göreve geldiğimizde Tepebaşı mütevazı bir kasabaydı. Bir spor sahası, marketi dahi yoktu. 10 büyük mahallesinin alt ve üst yapısı yoktu, öyle bir belediyeyi teslim aldık. Eskişehir tarihinde 50 yılı incelediğinizde sadece 2 dönem Selami Vardar görev yaptı, 40 yıl sağcı belediye başkanları görev yaptı.1999’dan sonra ise Eskişehir’in kaderi değişti. Yılmaz Hoca ile birlikte çok yoğun, başarılı işler yaptık. Tepebaşı bugün Türkiye’de parmakla gösterilen, çağdaş, Atatürk’ümüzün hedef gösterdiği bir ilçe haline geldi, yaklaşık 30 ilden büyük. Gecesi, gündüzü ile yaşayan bir ilçe. Üniversite öğrencilerinin olması ayrıca hayat veriyor. Ancak Eskişehir daima kadını ile erkeği ile birlikte yaşamayı bilen bir şehir. O çağdaşlık seviyesini de çok rahat taşıyabiliyor ve bizim sloganımız ‘Hayat Tepebaşı’nda’ şeklinde” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Özel: 1999’dan beri örnek oluyorsunuz

CHP Lideri Özel de Tepebaşı’nın örnek bir şehir olduğu vurgusunu yaparken, “Tabi Tepebaşı Belediyesi CHP’nin örnek gösterdiği metropol belediyelerden bir tanesi. 1999’dan beri sosyal demokrat anlayışla yönetilen bir belediye, benim çok yakından takip ettiğim bir belediye. Biraz önce Ahmet Başkan’ın ‘kadınlar ve erkeklerin eşitçe, özgürce yaşadığına vurgu yapması önemli. Bir kadın ilçe başkanının görev yapıyor olması bu konuda son derece önemli. CHP malum 12 Eylül 1980’deki darbeden sonra solun, sendikaların, siyasi partilerin üzerinden tank paletlerinin geçmesinden sonra maalesef siyasetin başarı kapısını bir türlü topyekûn olarak açamıyorduk. Üzerindeki 3 kilidi nasıl açarız diye aramızda uzun uzun tartıştık. Dedik ki ‘Anahtarları muhakkak buralarda bir yerdedir, Atatürk koymuştur bir yere’ dedik. Sonra anahtarları bulduk; birinci kilidi gençler, ikinci kilidi kadınlar, üçüncü kilidi de bilim ve bilimsel yöntemlere güvenmek, çağdaş bir yönetim anlayışı açtı. Bir baktık ki 31 Mart’ta o kapı ardına kadar açılmış. Siz 1999’dan beri bunu yapan bir anlayış ile CHP’li belediyelere örnek oluyorsunuz. Tepebaşı’nın gelişmekte olan bir kent olarak, sadece altyapı ve kültür sanat faaliyetleri olarak değil, kentin sosyal dokusuna, sosyolojisine de müdahil olan bir yapısı var” dedi.

“Seçim sonuçlarını gördüğümde bir hakkın teslimi olduğunu düşünüyorum”

Özgür Özel konuşmasının devamında, “Diğer yandan ben burada 5 bin kişinin iftar yaptığı toplantılara, 15 bin kişilik sofralara da katıldım. Doğal Yaşam Merkezlerini, Alzheimer merkezlerini gördük. Burada depremden gelmiş sığınmış ailelere nasıl sahip çıkıldığını, terapi yapıldığını, hayata tutunmaya çalışıldığının, günü gelince de oy kullanmaya uğurlandığını gördüm. İlk çorbayı İslahiye’de Tepebaşı Belediyesi’nin açtığı çadırda depremzedeler ile beraber içtik. Tepebaşı Belediyesi’ni gerçekten her yerde ve her anlamda gördük. Ahmet Başkanımızın ekibiyle birlikte bu yaptıkları son derece kıymetli. Ben buradaki seçim sonuçlarını gördüğümde bir hakkın teslimi olduğunu düşünüyorum. Başka yerde sürpriz olan sonuçlar, Tepebaşı için Eskişehir için büyükşehir için sürpriz değil hak edilmiş sonuçlar. Çok kıymetli işlerin halk tarafından ödüllendirilmesi. Burası Başkan’ın dediği gibi geçmişte sosyal demokrasi ile çok uzak bir kentti ama son demeden, sosyal demokrasinin gereğini eksiksiz yaprak bu kentin tercihleri değişti. Bunun için de Başkanımıza özellikle teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da Tepebaşı ve Odunpazarı’nın, her ikisinin Büyükşehir ile uyumları, dayanışmaları genel seçimlerde büyük bir başarıyı bizlere getirecek” sözlerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Ataç ve Genel Başkan Özel, Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri ile bir araya geldi. Daha sonra Başkan Ataç, Özgür Özel ve beraberindeki heyete Tepebaşı Belediyesi hizmet binasında yer alan Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu eserlerini, Kağıt Geri Dönüşüm Atölyesi ve “Milli Mücadele’de Eskişehir ve 100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” sergisini tanıttı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi