Çiftçiye müjde verildi: Tarım ve Orman Bakanlığı yarısını ödeyecek Çiftçiye müjde verildi: Tarım ve Orman Bakanlığı yarısını ödeyecek

Son yılda hızla artan kredi kartı harcamaları yüzde 155 oranına kadar yükseldi. Otomobil hayali kuranlar yeni planlar yapmaya başlarken, bankalardan "Kredi kartınız kapatılabilir" şeklinde mesajlar gelmeye başladı. 

KREDİ KARTLARINDA FRENE BASILDI

Ülke ekonomisinde vatandaşlar kredi kartı harcamalarını son bir yılda yüzde 155 oranında artırdı. Bu artışı gören yetkililer ise bu duruma çare bulmak adına çalışmalara başladı. Otomobil ve konut alımlarında kredilerde fren yapılırken, 19 Ocak 2024 tarihinden itibaren kredi kartıyla 1 trilyon 172 milyar TL'lik harcama yapıldı.


TAKSİT VE LİMİTLER DEĞİŞECEK

Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartları hedef alındı. Kart limitlerinin çok yüksek olmasıyla beraber taksit sayılarına da sınırlandırılma getiriliyor. Mali Müşavir Emin Yılmaz'ın TV100 ekranlarında yaptığı açıklama dikkat çekti. kredi kartının daha çok yatırım amacı olarak kullanıldığı durumda farklı bir boyuta ulaştığını söyledi.

Bu sınırın iyi çekilmesi gerektiği ifade ediliyor. Yeni düzenlemeyle beraber kredi kartlarındaki taksit sayısı ve limitlerinde değişiklik beklendiği paylaşıldı. Altın, döviz ve kripto alanlar için ise ciddi yaptırımların konuşulduğunun altı çizildi.

Kredi kartı 5


MAKUL GEREKÇENİZ YOKSA YANDINIZ

Mali Müşavirin anlattıklarına göre, ocak ayında müşterilere bankalardan mesajlar gidiyor. Kredi kartı kullanan banka müşterilerine, "Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir” uyarısı yapıldı.

Kartının kapanmasını istemeyen kullanıcıların makul bir gerekçeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Yılmaz, kredi kartında döviz, altın, kripto varlık alımlarında dikkatli olunması gerektiğini paylaştı.
 

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi