Dünya devlerinde gelen işbirliği piyasayı alt üst edecek. Tesla ve BYD gibi markalarla rekabeti canlandırmak adına piyasaya birlikte dönüyorlar.

Dünya genelinde hızla genişleyen otomotiv pazarına damga vuran hamle geldi. İki dünya devi işbirliği yapma kararıyla piyasayı sarsacak. Bu anlaşmanın otomotiv piyasasını aşağıya çekmesi öngörülüyor.

KÜRESEL EV REKABETİ BAŞLADI

Japon otomobil devleri Nissan ve Honda, elektrikli araçlarda maliyetleri düşürmek ve Tesla ile Çin'den gelen rakipleriyle rekabet edebilmek adına işbirliği yapma kararı aldı. Bu stratejik ortaklık, küresel EV yarışında öne geçme hedefiyle, ortak parçaların kullanımı ve ortak tedarik konularını keşfetmeyi amaçlıyor.

DEV OTOMOBİL ÜRECİLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Cuma günü düzenlenen bir basın toplantısında, Nissan CEO'su Makoto Uchida ve Honda CEO'su Toshihiro Mibe tarafından duyurulan anlaşma, iki şirket arasında bir mutabakat zaptının imzalanmasını içeriyor. Japonya'nın üçüncü büyük otomobil üreticisi Nissan ve ikinci büyük otomobil üreticisi Honda, eAkslar gibi temel EV bileşenlerinin ortak kullanımı ve ortak tedarikini değerlendireceklerini açıkladı. İki firma aynı zamanda batarya teknolojileri ve yazılım platformlarını paylaşmayı da düşünüyor.

Japon otomobil üreticileri, Çin, Silikon Vadisi ve diğer küresel rakiplerine karşı geride kalmalarının ardından, EV geliştirme ve üretimini yeniden düşünme sürecinde. Diğer otomobil üreticileri ile işbirliği yapmanın, ölçek elde etme ve yatırım paylaşma açısından kilit bir strateji olduğu görülüyor.

HİBRİT ARAÇLAR ÜZERİNDEKİ ÇALIŞMALAR

Ortaklık detayları henüz tam olarak belirlenmemişken, şirketler bir uygunluk grubu kurarak olasılıkları inceleyecek ve kısa sürede en büyük potansiyele sahip alanlar hakkında rapor verecek. İşbirliği, araç gövdelerinin geliştirilmesini de kapsayabilir, pil tedariki veya hibrit araçlar üzerinde ortak çalışmayı da genişletebilir.

Bu gelişme, küresel rakiplerin gerisinde kalan Japon otomobil üreticilerinin, EV geliştirme ve üretimini yeniden düşünme çabalarının bir parçası. Nissan, ay sonunda yeni bir orta vadeli plan açıklamaya hazırlanırken, EV segmentindeki bu yeni ortaklık, maliyetlerin düşürülmesine ve üretim hacminin artırılmasına yardımcı olabilir.

30 YENİ MODEL TANITILACAK

Nissan, küresel hacmi artırmaya çalışırken, EV programını yeniden canlandırmak istiyor. Şirket, 2010'da piyasaya sürdüğü Leaf ile EV'lerde öncü olmuştu ancak şu anda yalnızca Leaf, Ariya ve Sakura minicar olmak üzere üç ana EV modeline sahip.

Öte yandan Honda, içten yanmalı motorları tamamen aşamalı olarak kaldırmayı taahhüt eden tek Japon otomobil üreticisi. 2030'a kadar global olarak 30 EV tanıtmayı ve 2040'a kadar sadece saf elektrikli veya hidrojen yakıt hücreli araçlar satmayı hedefliyor. Honda, Ocak ayında 2026'da ABD'de bir sedan ile başlayan yeni küresel EV'ler serisi Honda 0 Serisi'ni duyurdu.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi