TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Birilerinin keyfi istiyor diye Eskişehir’imiz saray avanesine peşkeş çekilemez! Vakıfların denetiminden sorumlu kültür bakanı çıkıp hesap vermelidir! Bu müze için ne kadar kamu kaynağı harcandı, neden açılmadı? Kıraathaneye çevrilmesine kim nasıl onay verdi? Bu vakfın hesapları denetlenmeli ve bu tahsis derhal iptal edilmeli” dedi.

“ESKİŞEHİRİMİZ SARAY AVANESİNE PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ!”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ETİ Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA Kıraathanesi yapılmasını Meclis’te de gündeme getirdi. ETİ Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA’ya tahsisinin derhal iptal edilmesini isteyen Çakırözer, “Bu rezaleti kabul edemeyiz. Eskişehir’imizin her santimetrekaresi kıymetlidir. Birilerinin keyfi istiyor diye saray avenesine peşkeş çekilemez!” diye konuştu. 

“TAHSİSİ DERHAL İPTAL EDİN”

Çakırözer TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“AKP iktidarının bakanı, vekili ve valisinin kurup yönettiği Türk Dünyası Vakfı ‘göç müzesi’ yapacağız diye Eskişehir’imizin en değerli bölgesinde arazi tahsisi yaptırdılar.  Binasını Eskişehir’imizin gururu ETİ şirketine yaptırdılar. Müze levhasını astılar ama 10 yılda açmayı beceremediler. Ortaya çıktı ki Kültür Bakanlığı’nın bu müzeden haberi dahi yok. Şimdi çıkmış o müze binasını TÜGVA’ya tahsis etmişler. Adını da ‘TÜGVA Kıraathanesi’ koyup yeni levha asmışlar. Bu rezaleti kabul edemeyiz. Eskişehir’imizin her santimetrekaresi kıymetlidir. Birilerinin keyfi istiyor diye saray avanesine peşkeş çekilemez. Vakıfların denetiminden sorumlu kültür bakanı çıkıp hesap vermelidir! Bu müze için ne kadar kamu kaynağı harcandı, neden açılmadı? Kıraathaneye çevrilmesine kim nasıl onay verdi? Bu vakfın hesapları denetlenmeli ve bu tahsis derhal iptal edilmeli.”
 

Kaynak: Bülten