Odunpazarı Belediyesi 2023 yılı Ocak ayı ilk meclis toplantısı 1. birleşim 1. turumu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt başkanlığında Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen meclis toplantısında 16 adet gündem maddesi görüşüldü. Görüşülen gündem maddeleri arasında “Denetim Komisyonu Üyeliği” seçimi yapıldı. Denetim Komisyonuna; Nihat Çuhadar (CHP), Saffet Çelen(CHP), Yüksel yoldaş (AK Parti) seçildi. 5393 Sayılı Belediye Kanununun 19’uncu maddesi gereğince; Eskişehir’den milletvekili adayı olmak için istifa eden meclis üyesi Kadir Kodak yerine Meclis Divan Katipliği, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyeliğine Halide Deniz seçildi. Mecliste konuşulan diğer gündem maddelerinden 9’u ilgili komisyonlara gönderildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 100. yılı kutlaması için oluşturulan logo ile ilgili gündem maddesi ise oy çokluğu ile kabul edildi.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI 1923 RUHUYLA KUTLAYACAĞIZ

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Kurt, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılının çok önemli bir yıldönümü olduğuna dikkat çekti. Başkan Kurt, yaptığı konuşmada “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi bu Cumhuriyeti her 10 yılda bir, coşkulu bir biçimde kutlamamız gerekiyor. 100. yıl, kolay kolay pek çok kişiye nasip olmayan bir yıl olacak. O nedenle de büyük bir coşku ile Cumhuriyetimizin kuruluşundaki 1923 ruhuyla; tam bağımsız, demokratik ve laik bir Türkiye Cumhuriyeti hayaliyle bu kutlamayı gerçekleştireceğiz. Devletimizin Türkiye Cumhuriyeti adına koyacağı logo ayrıdır, onu da birlikte kullanırız. Meclisimizin açılışının 100. yılında aynı uygulamayı yaptık. Bu bize bir engel teşkil etmez. Odunpazarı Belediyesi olarak 100. Yıl kutlamalarını önemsiyoruz. Ve herkesin de önemsemesi gerektiğini düşünüyoruz. O nedenle bir farkındalık yaratmak açısından ilk günden itibaren bu uygulamayı başlatmak istiyoruz” dedi.   

Odunpazarı Belediyesi Meclis’inin bir sonraki toplantısının 5 Ocak 2023 Perşembe günü saat 17:00’de Meclis Salonunda yapılmasına karar verildi.