Selin Çelik

Berna Türemen Kedi Sanat Evi ile Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın da katıldığı törenle tarihi Odunpazarı bölgesinde açıldı.

Berna Türemen Kedi Sanat Evi’nde yüzlerce kedi figürü sanatseverlerle buluşacak. Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi ise Ali İsmail Türemen’in yaptığı resim ve heykellere ev sahipliği yapacak.

Burada konuşan Büyükerşen, sanatla yoğrulan iki insanın eserlerinin halka açıldığını bildirdi.

Büyükerşen, şöyle konuştu:

“Güzel eserler sergilenen iki galerimiz daha oldu. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin kuruluşunda büyük emekler veren Berna Türemen ile rahmetli eşi, ‘mavinin ressamı’ Ali İsmail Türemen’in eserlerini Eskişehirlilere kazandırdık. Sanatı hep böyle sevmenizi diliyorum. Eskişehir, bir sanat şehri olarak anılıyor. Böyle de devam etsin.”

Berna Türemen ise kendisine ait olan ve sanatçı dostlarından da topladığı yüzlerce eseri, öncesinde evindeki atölyesinde sergilediğini kaydetti.

Türemen, şunları söyledi:

“Fakat artık eve sığamaz olmuştum. Bu büyük birikimin kaybolup gitmemesi için eşimle birlikte yıllarca emek verdiğimiz Eskişehir’de bu sergiyi açtık. Bütün eserlerin arkası dolu ve hikayeleri var.”

Açılışın ardından Türemen, ziyaretçilere sanat evlerini gezdirdi.