Motorine dev zam geliyor Motorine dev zam geliyor

1936 yılında dünyaya gelen Necdet Alpata, 2008 yılında vefat etmişti. Necdet Alpata’nın 50’lili yıllarda temelini attığı Alpata, bugün Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri. Gıda, sigorta, otomotiv, teknoloji ve havacılık alanında faaliyet gösteren Alpata, aynı zamanda Alp Havacılık ile ülkemizin gurur kaynaklarından biri.

Alpata Grup anma mesajı yayımladı. Mesajda “Değerli kurucumuz Sayın Necdet Alpata'yı aramızdan ayrılışının 16. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz” cümleleri kullanıldı.

Kimdir?
Necdet Alpata 1936 yılında doğdu. 1959 yılında Ülkü Hanım ile evlendi. 1961 yılında Eskişehir’de,  bugünkü Alpata Grubu’nun nüvesi olan Necdet Alpata Gıda Şirketini kurdu. Takiben değişik sektörlerde faaliyetlerde bulundu ve sırasıyla halen faaliyetine devam eden aşağıdaki şirketlerin kuruluşunu ve gruba katılmasını sağladı; 1990 yılında Alpata Otomotiv San. ve Paz. AŞ, 1995 yılında Alpata Sigorta Aracılık Hizm. Ltd. Şti, 1998 yılında Alp Havacılık AŞ, 2000 yılında Alpata Teknoloji AŞ…

Uzun yıllar bu şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü ve 2003 yılında Alpata Ailesi’nin aldığı kararla Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Tuncer Alpata’ya devretti. Kendisi bu tarihten sonra Alpata Şirketler Grubu Onursal Başkanı olarak görevini sürdürdü. Necdet Alpata, Şubat 2008 tarihinde yaşamını yitirdi.

Kaynak: Rıdvan Öztürk