Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir programda Candaş Tolga Işık’ın programına katılarak sorularını yanıtladı.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Merkez Üssü programında soruları yanıtladı. Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odasının raporuna göre Türkiye'de 18 il ciddi anlamda insanların hayatını tehlikeye atacak ölçüde deprem tehdidiyle karşı karşıya.

Naci Görür Türkiye'de çoğu ilin fay üstünde olduğunu açıkladı. "18 il ve çok sayıda ilçe fay hatları üzerinde yaşıyor. Bunlardan biri de Maraş’tı, Hatay’dı. Şimdi onlar yok. Fay hattı üzerinde yaşayan illerin, üzülerek söylüyorum, işte kaderleri Maraş ve Hatay gibi... Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Kocaeli, Tokat, Osmaniye, Kahramanmaraş, Bingöl, Konya, Hatay, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari. Fay üzerinde yaşıyorlar. Bu İllerin içinden fay geçiyor. Direkt fayın üzerinde yaşıyor bunlar. Bunların altındaki fayların gücü fazla ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturabilecek büyüklükleri ve kapasiteleri mevcut" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Eskisehir. Net Haber Merkezi