Yorum: Cihan Yıldırım

MÜSİAD Eskişehir Şubesi, 21. Olağan Genel Kurulu 31 Ocak’ta Madame Tadia Otel’de yapıldı. Protokol, basın ve STK açısından katılımın zayıf olduğu Genel Kurul, adeta gözlerden uzak yapılmak istendi. Genel Kurul sürecinde Ahmet Sivri, Semih Ünlü, Gürhan Albayrak gibi önemli iş adamlarının adı başkanlık için geçmişti. Yine iki dönem başkanlık yapan Hakan Duman’ın da tüzüğe rağmen yeniden görev almak istediği kulislerde konuşulmuştu.
Sivri, Ünlü, Çalışkan…
MÜSİAD Genel Merkezi, ‘iki dönem’ kuralını esnetmedi ve Hakan Duman oyunun dışında kaldı. Başkanlık Sivriler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sivri ve Ünlü İnşaat sahibi Semih Ünlü arasında gidip geldi. Bu arada ‘içeriden’ başkan arayışları da oldu. Son dönemde camianın sevdiği Gökhan Çalışkan ismi ön plana çıkmıştı. Beyaz eşya servis işi yapan Çalışkan, MÜSİAD’a katkılarıyla takdir toplamıştı.
İş dünyasının başına avukat başkan
Son düzlükte Hakan Duman’ın devreye girdiği iddia ediliyor. Duman’ın, Avukat Oğuz Özdemir’i önerdiği ve Genel Merkez’i ikna ettiği gelen bilgiler arasında… Sonuçta ‘ne olursa olsun benden olsun, bana yakın olsun’ zihniyetiyle MÜSİAD gibi iş dünyasının önemli bir temsilcisinin başına ‘avukat başkan’ geldi. Söz konusu atama, MÜSİAD çevresinde rahatsızlık yarattı. Yüzün üzerinde üyesi olan MÜSİAD’da seçim yapılmamasını daha önce de eleştirmiştim. Günün sonunda Avukat Oğuz Özdemir’e de haksızlık yapıldı! Kötü ve zayıf bir başlangıç yaptırıldı…