Gram altın kaç lira olacak: İslam Memiş kazandıracak tarihi açıkladı Gram altın kaç lira olacak: İslam Memiş kazandıracak tarihi açıkladı

Miras kalan tapuların kardeşler arasında bölünme işlemleri noter aracılığıyla yapılmayacak. Yeni düzenleme ile hisseli tapu devri için noter onayı şartı kaldırıldı.

Bundan sonra, miras payının kardeşe devri için yazılı bir sözleşme yapılması ve imzalanması yeterli olacak.

Bu değişiklik, milyonlarca vatandaşın aile büyüklerinden kalan tapuların kardeşler arasında paylaşımını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak karar alması ve tapu işlemlerinde hazır bulunması gerekir. Taraflar, arzu etmeleri halinde tapu devir işlemlerini yürütmesi için avukatlarına vekalet verebilir.

Hisseli tapu alırken ise Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri eksiksiz şekilde tamamlanmalı, satışa konu taşınmazın kesin ve net sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmeli.

Hisseli tapu satış işlemlerinde mutlak suretle aranan noter şartı, devir işlemlerine konu tarafların ağabey-kardeşlik ilişkisi içerisinde olması halinde aranmayacak. Tarafların, aynı anne ve babaya sahip olmaları halinde miras kalan evin devir işlemleri için yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacak.

Hisseli tapuların kesin satış işlemleri için, yüzdesine bakılmaksızın tüm pay sahiplerinin ortak onay şartı aranırken, tüm hisse sahiplerini temsil edecek bir avukata onay vermek ve yapılacak işlemleri kolaylaştırmak mümkün.

Satış işleminin ardından kendi payını satan tarafa, üzerinde anlaşılan payın maddi karşılığı ödenir. Hisseli tapu devri için ilçe belediyelerinde yürütülecek tapu işlemlerinde tüm hisse sahiplerinin hazır bulunması gerekiyor.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi