Manavlarda kış meyveleri yerini almaya başladı Manavlarda kış meyveleri yerini almaya başladı

Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ) Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş şu yazılı açıklamayı yaptı;

Şehrimizde oynanan ve 1-1 beraberlikle sonuçlanan Türkiye-Ermenistan Milli Maçının sonucu Türk Milletini üzdü. Maç sonucu beklentilerimizi karşılamasa da, sahada mücadele eden futbolcularımızı ve maç boyunca destek veren seyircimize teşekkür ederiz.

Hatırladığımız gibi, milli maç öncesi yaşanan bilet skandalı, Milli maçın önüne geçti.  Maç sonrası ortaya çıkan yeni bilgiler ve bu bilgiler üzerinden başlayan tartışmalar ise hepimize bu kadar da olmaz dedirtmeye devam ediyor.Eskişehir bir futbol şehri. Milli maç için tercih edilmesinin nedeni de ateşli ve coşkulu  futbol seyircimizin itici gücüyle maçın kazanılmasına katkı sağlayacağı inancı.

Ancak futbol federasyonu, bilet organizasyonundaki hatalarıyla, ayrımcı ve dışlayıcı tutumuyla Eskişehir’in gerçek futbol seyircisini bu maçtan mahrum ettiği gibi maçın 12. adamı olması gereken seyirci gücünden milli takımızı da yoksun bıraktı.

Futbol federasyonu, maç biletlerini futbol seyircisiyle buluşturmak yerine, odalara, bazı partilere, el altından bazı gruplara vererek milli heyecana gölge düşürdü. Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Esnaf Odalarının aldıkları biletleri üyelerine 500 liraya forma + maç bileti satışı yaptığı ve elde edilen geliri futbol federasyonuna gönderdiği bilgisi tepkilerin çığ gibi büyümesine neden oldu.

Bu uygulama ile birincisi futbol seyircisinin adaletli bir şekilde bilet hakkına erişimini engelledi.İkincisi “kamu niteliği” taşıyan odalar ve futbol federasyonu işbirliğiyle karadüzen, karaborsa, kayıt dışı bir bilet satış yöntemi ile kanunlara karşı gelindi. Üçüncüsü, meslek odaları bilet satış acentalığına soyunarak irtifa kaybetti.

Sonuçta, oda  başkanlarının, siyasetçilerin, hatırlı kişilerin ricasını kıramadığı için bir çok bilet alan grupların biletlerini alan esnafların, fabrikalardaki mavi ve beyaz yakalıların bir bölümü maça gelmedi. Böylesine önemli bir maçta tribünlerin bir bölümü boş kaldı.Maçın başlamasına bir saat kaldığında, stadyum çevresinde elinde biletle gezen ve bilet ihtiyacı var mı diye bilet satacak insan arayan kişilerin varlığı, konunun vehametini en iyi şekilde ortaya koydu.

Maç bitti ancak henüz bu tartışma sonuca bağlanmadı. Ülke kamuoyu futbol federasyonundan, kaç maç biletinin internet üzerinden satışa sunulduğunun, kaç maç biletinin odalara, bazı siyasi partilere, hatırlı ve etkili kişilere verildiğinin, odalara, hatırlı ve etkili kişilere verilen biletlerin kaça kimlere satıldığının kayıtlarının nasıl tutulduğunun ve muhasebeleştirildiğinin, oda başkanlarından kaç bilet aldıklarını, aldıkları biletleri kaça sattıklarını, sattıkları biletlerin gelirlerini nasıl muhasebeleştirdiklerini, kayıt altına aldıklarını açıklamalarını bekliyor.

Ayrıca Eskişehir kamuoyu, adaletsiz, ayrımcı bir uygulamaya imza atan Futbol Federasyonundan özür bekliyor. Bundan sonra oynanacak milli maçlarda benzer skandalların yaşanmaması için şeffaf bir “bilet dağıtım prosedürü” tanımlanıp kamuoyuna deklara edilmesini bekliyor.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi