MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, Eskişehir.net’ten Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı. 2014 Yerel Seçimlerinde MHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Kadir Çalışıcı’nın 2024 Yerel Seçimlerinde Yeniden Refah Partisi’nden aday olmasına ilişkin konuşan Candemir, “Kadir Bey daha önce kendisi bizden, Afyon 3. sıra milletvekili adayımız oldu. Daha sonra büyükşehir adayımız oldu. 1 Kasım seçimleri sonrasında üst kurul delegesiydi. Tarla kongresi için imza veren delegelerden oldu. İYİ Parti’ye gitti. Bugün de Yeniden Refah Partisi’nde adaymış. Yarın nereden olur bilemem. Siyasette insanların bir duruşu olmalı” dedi.


“BİRE BİR TEMASLARLA ALDIĞIMIZ TEPKİLER ÇOK İYİ”
Nebi Hatipoğlu’nun çok yoğun şekilde çalıştığını ve geri dönüşlerin iyi olduğunu söyleyen Candemir, “Çok yoğun bir çalışma temposu içinde gidiyoruz. Nebi Bey aşırı derecede enerjik. Çok hırslı. Eskişehir’e hizmet etmek istiyor. Vatandaşla temas halindeyiz. STK ziyaretleri devam ediyor. Bire bir temaslarla aldığımız tepkiler çok iyi. Moraller iyi. Geri dönüşler de olumlu. Mart ayında büyük bir lansmanla Cumhur İttifakı olarak projelerimizi açıklayacağız. Amacımız 5 yıl içinde Eskişehir’de çehreyi değiştirebilmek. Daha yaşanabilir bir kent haline getirebilmek. Hangi sokakta hangi mahallede ne sıkıntı var biliyoruz. İlçelerin sıkıntılarını biliyoruz” şeklinde konuştu. 
“15-0 OLACAK GİBİ GÖZÜKÜYOR”
Seçimlerin 15-0 şeklinde Cumhur İttifakı’na geçeceğini söyleyen Candemir, “Bize verilen ilçelerin dördünde de iddialıyız. Gördüğümüz kadarıyla tabi ki siyasette çok iddialı konuşulmaz ama 15-0 olacak gibi gözüküyor. Eğer ittifak halindeyseniz sizin olan sizindir. Siz de olmayanlar üzerinden görüşmeler yapılır. AK Parti’de olan bir belediyenin bize verilmesi düşünülemezdi zaten. CHP’de olan belediyeler üzerinden ne yapılabilir ona bakıldı. Onunla alakalı. Başka bir sebebi yok” ifadelerini kullandı. 
“ALPARSLAN BEY DE GENÇ DİYE Mİ ELEŞTİRİLİYOR?”
BBP Alpu Adayı Rafet Demirtaş’ın MHP’nin Alpu Adayı için tecrübesiz demesine tepki gösteren Candemir, “Alparslan Kokulu ülkü ocaklarından yetişmiş biri. Muhtarlar derneği başkanlığı yapıyor. Orada yaşayan bir arkadaşımız. Tecrübe kazanmak için 60-70 yaşları mı bekleyeceğiz? İnsanlar yaparak tecrübe kazanacaklar. Yerel yönetimler de bir takım oyunudur. Bazı adaylar yaşından dolayı eleştiriliyor, Alparslan Bey de genç diye mi eleştiriliyor? İnandırıcı gelmiyor” dedi.
“BBP BİZİM İÇİN BİR TEHLİKE ARZ ETMİYOR”
BBP’nin MHP’nin adayının olduğu ilçelerde aday çıkarmak istemesine ilişkin de konuşan Candemir, “Büyük Birlik Partisi aday çıkartabilir. Her siyasi partinin kendi özgürlüğü var. Vatandaş taktir eder. Herkes sonucuna katlanır. Sıkıntı yok bizim açımızdan. MHP’ye verilen diğer ilçelerde aday çıkaracaklarmış. Bizim için bir tehlike arz etmiyor. Çok da ciddiye almıyoruz açıkçası” diye konuştu. 
“PAZARLIK YAPMAM, HESABI ÖDERİM”
Daha önce MHP’den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan, 2024 seçimlerinde de Yeniden Refah Partisi’nden aday olan Kadir Çalışı ile ilgili Candemir, “Ben siyaset konusunda biraz keskin insanım. Pazarlıklara biraz kapalı insanım. Ben mağazaya gidip alışveriş yaptığımda pazarlık yapmam, hesabı öderim. Siyasette de hiç pazarlık yapmam. Siyasette pazarlık işleri benim sıcak baktığım şeyler değil. Biz ilkeler üzerinden siyaset yaparız. Cumhur İttifakı’nın kurulma nedeni de odur. Biz ilkeler üzerinden vatan, millet kaygısıyla bu ittifakı kurduk. 15 Temmuz gecesi başlayan, ilerleyen süreçte de etle tırnak gibi olduk. Hiçbir talebimizi gördünüz mü? Bir bakanlık talebi, şudur, budur. Biz ilkeler üzerinden siyaset yapıyoruz. Ben pazarlık siyasetine karşıyım” dedi.
“SİYASETTE İNSANLARIN BİR DURUŞU OLMALI”
“Kadir Çalışıcı’nın aday olması Cumhur İttifakı adayını olumsuz etkilemez” diyen Candemir, “Kadir Bey daha önce kendisi bizden, Afyon 3. sıra milletvekili adayımız oldu. Daha sonra büyükşehir adayımız oldu. 1 Kasım seçimleri sonrasında üst kurul delegesiydi. Tarla kongresi için imza veren delegelerden oldu. İYİ Parti’ye gitti. Bugün de Yeniden Refah Partisi’nde adaymış. Yarın nereden olur bilemem. Siyasette insanların bir duruşu olmalı. Bugün ben bu koltukta oturuyorum. Her şey iyi. Yarın kalkınca kötü olmamalı. Bu kadar ilkesizlik olmaz. Bunlar ne yazık ki toplum nezdinde siyasetin itibarını düşüyor. Gerekçeleriniz sağlam olur anlarım. Bizim gibi uzun yıllar siyaset yapıp daha sonra herhangi bir sudan bahanelerle parti değiştirip beni buradan göstermediler, gideyim o partiden aday olayım, orası da olmazsa şuradan olayım. Bunlar hoş şeyler değil.”

Kaynak: Meltem Karakaş