Emekli maaşları için flaş karar: 7500 8000 ve 8250 lira alanın yeni maaşı ortaya çıktı Emekli maaşları için flaş karar: 7500 8000 ve 8250 lira alanın yeni maaşı ortaya çıktı

Eskişehirli Yaşar Fatih Karahan, TCMB Başkanı oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcısı olarak atanan ekonomi dünyasının yakından tanıdığı Yaşar Fatih Karahan TCMB Başkanı olduğu açıklandı.

"Görevinde başarılar diliyorum"

Yaşar Fatih Karahanlı'ya tebrik mesajı yayımlayan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, "Hemşehrimiz olan Merkez Bankası Yeni Başkanı Dr. Fatih Karahan'ın ülkemizin ekonomi politikalarına ve fiyat istikrarına olumlu katkılar sağlayacağını ümit ediyor; Merkez Bankası Başkanı Karahan'a yeni görevinde başarılar diliyorum." dedi.

Fatih Karahanlı kimdir?

Karahan, Eskişehir doğumlu. Eskişehir’in tanınmış doktorlarından merhum Yaşar Nafiz Mercan’ın torunu. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın yeğeni, ablasının oğlu oluyor.

Fatih Karahan, 2001 yılında İstanbul Erkek Lisesi'nden, 2005-2006 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun oldu. Karahan, 2010 yılında Pensilvanya Üniversitesi Ekonomi Yüksek Lisansı'ndan, 2012 yılında ise yine Ekonomi bilim dalında doktorasını tamamladı.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Karahan, 2012 - 2022 yılları arasında New York Merkez Bankası'nda ekonomist görevinde bulunuyordu. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirilen ekonomist Fatih Karahan ABD'de yaşıyordu.
Amerika Merkez Bankası FED’de yedi yıl ekonomist olarak çalıştıktan sonra Amazon’da iki yıl baş ekonomist olarak çalışmıştır.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi