Hatice Kolçak'tan yatırımcılara kritik uyarı: Altın alırken sakın bunu yapmayın Hatice Kolçak'tan yatırımcılara kritik uyarı: Altın alırken sakın bunu yapmayın

TCMBBaşkanı Fatih Karahan'ın Washington'da yaptığı sunumda, dezenflasyon konusunda gerekli adımların atıldığı ve daha fazlasının yapılmaya hazır olunduğu mesajı verildi.

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları'na katılmak üzere ABD'nin başkenti Washington'da bulunan TCMB Başkanı Karahan, "Türkiye'de Para Politikası ve Enflasyon Görünümü" başlıklı bir sunum yaptı.

Sunumda, Türkiye ekonomisinde manşet enflasyonun gelecek yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesinin beklendiğini ifade etti. Karahan, "Türkiye'de Para Politikası ve Enflasyon Görünümü" başlıklı sunumunda ekonomideki mevcut durum ve beklentiler hakkında bilgiler verdi.

KONUT ENFLASYONUNDA GERİLEME

Sunumda, özellikle hizmet sektöründe enflasyonun düşürülmesinin zorlu bir süreç olduğuna değinilirken, konut enflasyonunda ise gerileme kaydedildiği belirtildi. Ayrıca, yurt içi talebin normalleşme işaretleri gösterdiği fakat hala dirençli bir yapıda olduğu vurgulandı. Karahan, getiri eğrisindeki değişikliklerin parasal sıkılaşma politikaları doğrultusunda gerçekleştiğini, Türk lirası mevduatlarının oranının arttığını ancak bu durumun kısmen geri dönüş yaşadığını dile getirdi.

Karahan'ın sunumu, Washington'da Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü ve Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen "Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi" başlıklı etkinlikte gerçekleşti. TCMB Başkanı, Türkiye'nin yıl sonu enflasyon hedeflerine ulaşma konusunda ilerleme kaydettiğini de katılımcılara aktardı.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi