Ahmet Ataç esnaf ile bir araya geldi Ahmet Ataç esnaf ile bir araya geldi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevinden affını istemesi, altın ve dolar piyasalarında dalgalanmalara neden oldu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu durumu değerlendirdi. ABD'den gelen verilerin etkisiyle altın ve dolar piyasalarında yaşanan sert hareketliliğin ardında, Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz indirimine yönelik verdiği sinyallerin ve ardından yaptığı açıklamaların etkili olduğunu belirtti.

Gram altının 2 bin lira seviyesini aşmasının ardından yaşanan ani düşüş ve dolar kurunun 31 lira seviyesine doğru yönelmesi, yatırımcıları tedirgin etti. Bu durum, jeopolitik risklerin ve Fed'in politika yönlendirmelerinin altın ve dolar fiyatlarını belirsiz hale getirdi.

Öte yandan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevinden affını istemesiyle birlikte piyasalarda belirsizlik daha da arttı. Ancak İslam Memiş, yatırımcılara "Hafta sonu dedikodularına kanmayın. Hiçbir şey gördüğünüz gibi değil. Herkes görevini yapıyor. Ters köşe olmayın, sakin" uyarısında bulunarak, panik yapmamalarını ve piyasa oynaklığına karşı dikkatli olmalarını vurguladı.

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi