Asgari ücretin en düşük hali belli oldu: En düşük bu maaş açıklanacak Asgari ücretin en düşük hali belli oldu: En düşük bu maaş açıklanacak

Eskişehir Valiliği’ne sunulan proje tanıtım dosyası ile ilin Mahmudiye İlçesi’ndeki jeotermal arama sondajının ÇED sürecinin başladığı duyuruldu: “Eskişehir ili Mahmudiye, ilçesi Yeniköy Mahallesi mevkiindeki Antik Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan 3443032 Erişim ve 2023-13 Ruhsat No’lu Sahada “Jeotermal Kaynak Arama Sondaj” projesi ile ilgili olarak Eskişehir Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

“SONDAJ YÖNTEMİYLE JEOTERMAL KAYNAK ARAMA FAALİYETİ”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın web sitesinde projeye ilişkin: “Faaliyet sahibi Antik Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Eskişehir İli, Mahmudiye İlçesi, Yeniköy Mahallesi mevkiinde “3443032 Erişim ve 2023-13 Ruhsat No’lu Sahada “Jeotermal Kaynak Arama Sondaj” faaliyeti yapılması planlanmaktadır. Antik Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına “3443032 Erişim ve 2023-13 Ruhsat No’lu saha için 04.05.2023 tarihinden 04.05.2026 tarihine kadar geçerli olmak üzere Jeotermal Kaynak Arama Ruhsatı alınmıştır. Jeotermal Kaynak Arama Ruhsatı Ek-2.1’de sunulmuştur. Proje kapsamında “3443032 Erişim ve 2023-13 Ruhsat No’lu Sahada 5 (beş) adet sondaj kuyusu açılması planlanmaktadır. Söz konusu proje, sondaj yöntemiyle jeotermal kaynak arama faaliyetidir.” bilgileri verildi.

“KAYNAĞA ULAŞILAMAZSA KUYU AĞZININ BETONLANARAK KAPATILACAK”
Eskişehir Mahmudiye’de jeotermal kaynak arama çalışmaları için yaklaşık 500 m derinliğinde beş adet alternatif sondaj lokasyonu belirlenmiştir. Yeterli sıcaklık ve debiye ulaşılması durumunda bir veya iki kuyunun işletileceği bildirilmiştir. Sondajların olumlu sonuçlanması durumunda, kuyuların debi ve sıcaklıklarına göre proje sahibi tarafından jeotermal kaynaklı teknolojik sera yapımında veya Turizm Konaklama veya Spa Merkezinde kullanılması planlandığı belirtilmiştir. Sondaj çalışmaları sonucunda kaynağa ulaşılamazsa kuyu ağzının betonlanarak kapatılacağı bildirilmiştir. 

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir Net Haber Merkezi