Eskişehir'de yapılan trafik uygulamasında 614 araca ceza kesildi Eskişehir'de yapılan trafik uygulamasında 614 araca ceza kesildi

Laiklik ilkesi, 1924 Anayasası’na 5 Şubat 1937 tarihinde yapılan değişiklikle; 2. maddeye devletin nitelikleri olarak “TÜRKİYE Cumhuriyeti Cumhuriyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçıdır” biçiminde girmiştir. Daha sonra 1961 Anayasası’nda ve son olarak 1982 Anayasası’nın 2. maddesinde laiklik ilkesi Cumhuriyetimizin nitelikleri arasına “TÜRKİYE Cumhuriyeti, toplumun huzur, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir” şeklinde yer almıştır. Anayasamızın 4. maddesinde laiklik ilkesi, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez temel nitelikleri arasında sayılmıştır.

"Cumhuriyetin devrimlerinden vazgeçmeyeceğiz"

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy konuyla ilgili açıklama yaptı. Akçasoy, "Bugün 5 Şubat. Laiklik ilkesinin devletin niteliği olarak anayasanın 2. maddesine girişinin 87'nci yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinden, Cumhuriyet devrimlerinden ve laiklik ilkesinden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi