CHP Eskişehir Milletvekilleri deprem bölgesine gidiyor CHP Eskişehir Milletvekilleri deprem bölgesine gidiyor

29 Ekim Kadınları Derneği Eskişehir Şube Başkanı Sibel Erenoğlu, laikliğin Anayasaya girişinin 87. Yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Erenoğlu, yaptığı açıklamada, “Anayasa'nın 2. Maddesinde yer alan devletin niteliklerinin değiştirilemeyeceği de 4. Madde de hüküm altına alınmıştır. Bugün laiklik ilkesi, ne yazık ki bugün, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ÇEDES projesiyle, Adalet Bakanlığı'nın Anayasa ve Medeni Yasa değişiklikleriyle, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın temel yasalarımıza aykırı açıklamaları ve yetkilerini aşarak kreşlerden ilk ve ortaöğretime uzanan projeleriyle fiilen ihlal edilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

“YÖNETENLERİ ANAYASA'YA UYMAYA DAVET EDİYORUZ”

“Laikliğin korunmasının demokratik bir toplum için vazgeçilmez olduğu açıktır” diyen Erenoğlu, şöyle devam etti:

“Bu ilke özellikle de kadınlar için yaşamsal önemdedir. Bugün komşularımız İran, Afganistan ve Pakistan'daki kız kardeşlerimizin yaşadıkları, laikliğin yaşama hakkı ile de bağlantılı olduğunun açık örneğidir. Yaşam hakkımızı, demokrasiyi, eşitliği ve barışı sağlamak için laikliğe sahip çıkmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu anımsatıyor, yönetenleri Anayasa'ya uymaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi