Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte otobüs bilet fiyatlarında yaşanan artışlar gündemde. Nisan ayı enflasyon rakamlarını da etkileyen bu zamlar, özellikle karayolu ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında fiyatların %34.24 oranında artmasına neden oldu.

Başkent Ankara'dan Tekirdağ'a bilet fiyatı 750 TL, İstanbul'dan Giresun'a ise 850 TL. İzmir'den Kastamonu'ya gitmek için ise 1300 TL ödemek gerekiyor. Ankara'dan Hatay'a 700 TL, Adıyaman'a ise 800 TL başlangıç fiyatlarıyla seyahat edilebiliyor, Balıkesir yönünde fiyatlar günlük 400 ile 600 TL arasında değişiyor.

Yükselen otobüs bileti fiyatları, özellikle öğrenciler başta olmak üzere birçok kişiyi etkiledi ve aile ziyaretleri azaldı. Yüksek fiyatlar nedeniyle bazı şehirlerde otobüs biletleri, uçak biletleriyle rekabet eder hale geldi. Otobüslerin yolcu kapasitesi genellikle yarı yarıya düştü.

Otobüs şoförleri, yolcu sayısında büyük düşüş olduğunu belirtirken, Ankara otogarının eski yoğun günlerini aradığı, artan fiyatlar nedeniyle genellikle boş kaldığı ifade ediliyor.

2 AYDA BİR ZAM

Ankara otogarına yolculuk yapmak için gelen vatandaşlar ise otobüs biletleri fiyatlarına isyan ederek Show Haber'e şu açıklamalarda bulundular:

"800'e Mersin'den İstanbul'a gidebiliyordum. Şimdi bin 150 lira. Otobüs biletleri öğrencileri ise fazlasıyla zorluyor"

"Ben bundan 2 ay önce gitmiştim Hatay'a dönüş yaptım biletler 600 liraydı. 2 ayda 100 lira daha zam gelmiş. Yıl sonuna bence 1200-1300'ü bulacak böyle giderse."

"3 yıldır Ankara'da öğrenciyim. Ben bir dönemde 2-3 kere gidiyordum ama giderek azaldı yani artık sadece tatillerde gidiyorum."

"Afyon 410 lira, 3 kişi gidiyoruz büyük bir külfet."

ESKİŞEHİR BİLET FİYATLARI

Eskişehir'den İstabul'a 450 TL, Eskişehir'den Ankara'ya ise 400 TL ödemek gerekiyor. Fiyatlar firma ve koltuk tiplerine göre değişkenlik gösteriyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi