Küpeliler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nadir Küpeli, Eskişehir OSB’de 125 milyon Euro yatırımla hayata geçirilen yeni sunta fabrikasının temmuzda hizmete gireceğini açıkladı.  

Ekonomi Gazetesi Eskişehir Temsilcisi Ali Baş’a konuşan Küpeli, yeni yatırım ile birlikte mevcut üretim kapasitesinin beş kat artıracaklarını dile getirdi. 

Eskişehir’de 1980 yılında inşaat malzemeleri ticareti yapmak amacıyla kurulan Küpeliler, bugün birbirine entegre yedi ayrı iş kolunda faaliyet gösteriyor. Çimento, sunta, OSB levha, ambalaj, hazır beton, madencilik ve inşaat alanlarında hizmet veren firma, üretime yaptığı teknoloji yatırımlarıyla büyümesini sürdürüyor. 

Yaklaşık 146 bin metrekarelik alan üzerinde sunta ve suntalam üretimi yapan fabrikalarında 100’den fazla kişinin istihdam edildiğini belirten Küpeli, yapılacak yenileme çalışmaları sonrası, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 teknolojisi ile yüksek kaliteli imalat gerçekleştirerek, rekabet güçlerini artıracaklarının altını çizdi. Günlük 277 metreküp üretim yaparken 125 milyon euroluk yatırımla bu kapasiteyi 5 kat artırarak 1500 metreküpe çıkacaklarını dile getiren Küpeli, çalışan sayısının ise 150’ye ulaşacağını aktardı.

Temmuz ayında üretime başlayacakları yeni tesisleriyle üretim maliyetlerini de aşağıya çekeceklerini kaydeden Nadir Küpeli, sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut fabrikamızda birçok iş personelin tecrübeleri ve müdahalesiyle yürüyorken yeni üretim tesisimizde her şey otomasyonla çalışacak. Bunun yanı sıra pazarda kabul gören ölçülerde üretim gerçekleştireceğiz. Böylece fire oranını da oldukça azaltmış olacağız. Hali hazırda 8 mm kalınlığında sunta üretiyorken yeni fabrikamızın devreye alınmasıyla birlikte 4 mm’ye kadar üretim yapabileceğiz. Tüm bu tasarruflar üretim maliyetlerimizi aşağıya çekecek. Ayrıca kısa vadede ihracat planlarımız da mevcut. Yakın coğrafyayı odağımıza aldık.”

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi