Bankaların, kredi kartı sahiplerine yönelik faiz artırma, limit daraltma ve asgari ücret oranlarını yükseltme gibi adımlar atmaları bekleniyor.


3 YENİ KISITLAMA GELİYOR!

İktisatçı Hayri Kozanoğlu, seçimlerin sonrasında kredi kartlarına uygulanacak kısıtlamaları sosyal medya hesabından paylaşarak, şu ifadeleri kullandı:

"Seçimler sonrası kredi kartlarının faizlerini artırma, limitlerini daraltma, asgari ödeme oranlarını yükseltme gibi adımlar atılacak. Akut borç ödeme sorunları boy gösterecek. Dinamik bir toplumsal direniş biçimi olarak “borçlular hareketinin” çok ciddi potansiyeli bulunuyor!"


LİMİTLER BU SEVİYEYE DÜŞÜRÜLECEK...

Geçtiğimiz haftalarda Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ aracılığıyla nakit avans işlemlerine uygulanan faiz oranlarını yukarı çeken TCMB, almaya hazırlandığı yeni karar ile tüm kart limitlerini düşürmeye hazırlanıyor.

BDDK'nın sınırlamalarına karşın, tüm bankaların bireysel müşterilerine yönelik kredi kartı faizlerini aylık kazancın 10 katına kadar çıkardığını belirten ekonomistler, yapılacak düzenlemelerin ardından milyonlarca kart limitinde değişikliğe gidilmesi ve kart limitlerinin aylık kazancın 4 katı olarak sabitlenmesini bekliyor.

Kaynak: Haber Merkezi