Başkan Sezer "Odunpazarı’nı daha ileriye taşıyacağız" Başkan Sezer "Odunpazarı’nı daha ileriye taşıyacağız"

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren beklenen zam haberi geldi! Memur zammı yüzde 49,25 olurken, yüzde 11,68'lik ek zam ile beraber emekli zammı da bu rakama yükseltildi. Ocak-Haziran döneminde en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak uygulanacak. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaş farkları hesaplara yattı. Şubat ayında emekli maaşları zamlı olarak maaş farkı gerektirmeden doğrudan ödenecek.

Emekli maaşlarına yapılan bu önemli zammın ardında, TÜİK'in açıkladığı 6 aylık enflasyon oranı olan yüzde 37,57 bulunuyor. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 15'lik toplu sözleşme nedeniyle yüzde 49,25'lik bir zam aldı. Bu kapsamda, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı yüzde 37,57'ye ek olarak yüzde 11,68 ile toplamda yüzde 49,25'e yükseltilmiştir.

Asgari ücret zammı yüzde 49,11 artışla 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya yükselmiştir. En düşük emekli maaşı ise 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilmiştir. Bu düzenleme, tüm emeklilerin maaş zammını yüzde 49,25'e eşitledi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile işçi ve memur emeklileri arasında oluşan yüzde 11-12'lik zam farkı da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile gerçekleşti.

Kök maaş tablosu değişti Zam + ek ödeme + refah payı detayı belli oldu, işte zamlı ödeme tutarları...

Yapılan bu düzenleme ile birlikte, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yüzde 37,57'lik zamma ek olarak yüzde 11,68'lik ek zam uygulanacak ve Haziran-Temmuz dönemi için en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak ödenecektir. Ocak ayında gerçekleştirilen ek zam düzenlemeleri, emeklilere farklı katsayılara göre ödenecek ve bu zamlar Şubat ayında maaşlara yansıtılacaktır.

Emekli maaşlarındaki bu artış, ocak ve temmuz aylarında senede iki kez belirlenen SSK, Bağ-Kur emekli zammının bir sonucudur. Emekliler, şubat ayında alacakları maaşlarını zamlı olarak doğrudan hesaplarında görecekler. Tüm bu gelişmelerle birlikte, emekli maaşlarına yapılan bu zamlar emeklilerin yüzünü güldürecek.

ŞUBAT AYI ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK? 

Emekli maaşları tahsis numarasının son hanesine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı SGK tarafından yatırılıyor. SSK'lı emekliler her ayın 17-26'sı arasında, Bağ-Kur'lular ise her ayın 25-28 arasında emekli maaşı ödemesini alıyor.

4A-SSK EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TARİHLERİ 

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,

Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,

Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,

Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,

Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,

Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında zamlı emekli maaşı ödemesini alacak.

EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ ZAMMI İLE YENİDEN ARTACAK

4B-BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI ÖDEME TARİHLERİ 

Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar ayın 25'inde,

Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26'sınde,

Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28'inde zamlı emekli maaşı ödemesini alacak.

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi