Geçen yıl 600 lira olan konut sigortası primlerinin bu yıl 5 bin 300 liraya yükselmesi, bankaların müşterilere yeterli bilgilendirme yapmaması nedeniyle tepki çekiyor.

Enflasyon ve değerleme faktörlerinin bu artışta rol oynadığı belirtilirken, sigorta acenteleri alternatif fiyat teklifleri alarak en uygun poliçeyi seçmenin önemini vurguluyor.

Tüketicilerin poliçeden cayma veya iptal etme hakları bulunuyor ve 14 gün içinde primin tamamını geri alabilirler.

Bankaların sigorta yaptırılmasını talep etme hakkı olsa da, tüketiciler istedikleri sigorta şirketinden poliçe yaptırma hakkına sahip.


ARTIK SÜREÇ HIZLANDIRILACAK

Benzeri çok riskli yapılarla ilgili uzunca bir süredir çalışmalar yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deprem dirençli İstanbul için yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Kentsel dönüşüme can suyu olacak proje teklifi, İBB Meclisi’nin onayına sunulacak.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Akgün, “İBB Meclisi’ne sunduğumuz teklifin hayata geçmesi ile birlikte ilk defa, gerçekten ihtiyaç sahiplerine yönelik büyük bir kampanyayı başlatmış olacağız. Ekonomik kriz koşullarında, yapım maliyetlerinin çok yükseldiği bu ortamda İBB olarak vatandaşımızın yanında olacak, kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandıracağız” dedi.

Akgün, İstanbul için riskli yapıların acil dönüşümünün hayati önem taşıdığını vurgulayarak, Hızlı tarama testinin 39 ilçe belediyesiyle İBB arasında yaygınlaşması için protokol yapılması"nın proje teklifinin bir parçası olduğunu belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ aracılığıyla yeniden yapım maliyetlerine destek sağlayacağı, E Sınıfı yapılar için kira yardımı öngörüyor ve Bayrampaşa'da geçici kiralık konut bölgesi kuracağı belli oldu. İlçe belediyeleriyle ortak hizmet protokolüyle hızlı tarama ve bina incelemesi yapacaktır. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun duyurusuna göre, bu plan İBB Meclisi'ne sunulacağı vurgulandı.


ŞARTLAR BELLİ

"Hak sahiplerinin ödeyeceği yeniden yapım maliyetlerine İBB tarafından destek sağlanacak. Mali destekten yararlanacak yapıların, 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilmesi, İstanbul Yenileniyor kapsamında uzlaşmaya varılmış olması, hak sahiplerinin kendisinin, eşinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin üzerinde başka bir taşınmazın bulunmaması gerekiyor.

İstanbul il sınırları dışında herhangi bir bağımsız bölümde hisseli tapu sahibi olanların ise yüzde 50 ve daha az hisse sahibi olması gerekiyor. Tarımsal vasıflı mülkiyetler, taşınmaz sahipliği olarak sayılmayacak.

Mali destek, İstanbul Yenileniyor Platformu tarafından hazırlanacak projeye esas fizibilitede, belirlenen daire kat brüt alan büyüklüğü için hesaplanan toplam borçlanma bedelinin 80 m2’ye kadar olan kısmı için sağlanacak.

Her bir hak sahibi mali destekten bir defaya mahsus olmak üzere, bir adet konut nitelikli bağımsız bölüm için faydalanabilecek. Mali destekten faydalanan hak sahibinin hissesi, 5 yıl süre ile KİPTAŞ uhdesinde kalacak. Böylelikle gayrimenkul spekülasyonunun önüne geçilerek barınma hakkı temelli kentsel dönüşümün hızlandırılması sağlanacak.


VERİLECEK DESTEKTE KISTAS HANE GELİRİ

Mali destek oranları hak sahiplerinin gelir durumuna göre belirlenecek. Dar gelirliler ve emekliler, en yüksek destek oranından faydalanacak. Hane içi toplam geliri 2 asgari ücretin altında olanlara yüzde 60, bu kişiler emekliyse yüzde 65, hane içi toplam geliri 3 asgari ücretin altında olanlara yüzde 40, aynı durumdaki emeklilere yüzde 45 oranında destek sağlanacak. İlk etapta 'İstanbul yenileniyor'a başvuran ve uzlaşma sağlanan toplam 25 bin hane için yaklaşık 5 milyar TL destek sağlanacak.”

Mali destek süreci şu şekilde 7 aşamada gerçekleşecek:

1. KİPTAŞ'ın ön sözleşme yapması

2. Başvuruların Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne iletilmesi

3. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hane içi gelir tespiti

4. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından mülkiyet tespitleri

5. Mali destekten faydalanacak hak sahiplerinin bilgilendirilmesi

6. KİPTAŞ'ın inşaat ilerleme seviyelerinin İstanbul Şehircilik Atölyesi Şube Müdürlüğü (İŞAT) ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne bildirilmesi

7. İŞAT onayından sonra Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından ödeme emirlerinin düzenlenmesi


ONLARA 9 BİN LİRA VERİLECEK

Yüksek risk grubundaki E sınıfı binaların tahliye, yıkım ve yenileme süreçlerini hızlandırmak için 6306 sayılı kanun ve yönetmelikler uyarınca, emeklilere 9.000 TL, diğer hak sahiplerine 7.000 TL kira yardımı yapılacak. Acil dönüşüm gereken 6.920 binada ve toplam 62.000 bağımsız birimdeki yaklaşık 80 bin kiracı için bu destek sağlanacak.

Bayrampaşa'da geçici konut hizmeti başlatılacak. Yıkımı tamamlanan alanlardaki KİPTAŞ stok daireleri geçici kiralık konut olarak kullanılacak. Yeni projeye katkı sağlayanlar bu imkandan faydalanabilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ işbirliğiyle Eyüpsultan, Sultangazi gibi ilçelerdeki kentsel dönüşümü hızlandırmak için benzer uygulamaların yaygınlaştırılması planlanıyor.


İLÇE BELEDİYELERİ ORTAK ÇALIŞMA

İlçe belediyeleri ile yapılacak protokolle, depremde ağır hasar alması beklenen yapıların hızlı tespit edilerek risk azaltma çalışmaları hızlandırılacak. Bu sayede koordineli bir şekilde ekip ve ekipmanlar kullanılarak İstanbul genelindeki riskli binaların incelemesi yapılabilecek. İBB ekipleri şu ana kadar 113 bin 450 binayı ziyaret etti ve 35 bin 27 binada inceleme gerçekleştirdi.

Kaynak: Haber Merkezi