Odunpazarı Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda 5 gündem maddesi ilgili komisyonlardan geldiği şekilde oy birliğiyle onaylandı ve bir dahaki meclisin 1 Temmuz’da yapılmasına karar verildi.

“BİR SIKINTI OLDUĞU İÇİN TASARRUF GENELGESİ ÇIKTI”

Gündem dışı söz alan meclis üyelerinin ardından konuşan Kazım Kurt, “Tasarruf genelgesi niye çıkar? Bir sıkıntı var onun için çıktı. Ekonomik anlamda ciddi bir sıkıntı olduğu için bu tasarruf genelgeleri yayınlanıyor ama tasarruf genelgesine uygun hareket edilmediği için ekonomi düzelmiyor. Şu anda dünyada var diyor ama dünyadaki ekonomik sıkıntıya rağmen ve kendi aralarında savaş etmelerine rağmen Rusya’da, Ukrayna’da birinde yüzde 9, birinde yüzde 7. Biz savaş dışındayız. 22 yıllık deneyimli bir iktidar var. Çok başarılı. Ama enflasyon resmi rakamlara göre yüzde 70’in üstünde. Burada sorun var. Sorun buradaki kronikleşmiş bir ekonomik mantıktan kaynaklanıyor. O nedenle bu işlerin düzelmesi lazım” dedi.

“SİYASİ TERCİHLER EKONOMİYE YANSIYOR”

“Siyasi tercihler ekonomiye yansıyor” diyen Başkan Kurt, “Köprüler, otobanlar, havaalanları zarar etmiyor diye bir iddiada bulunabilir misiniz? Zarar edenler var, yanlış yere konulanlar var. Yapılmaması gereken yere yapılanlar var. Bunlar ekonomiyi zarara uğratan boş yatırımlar. Yatırımdır evet bu devletin kasasından bu iş için ciddi para çıkmıştır ama işe yaramamakladır. Bunlar doğru işler değildir. İşin tamamının düzelebilmesi için Zafer Havaalanı’ndaki 2023 yolcu garantisi 1 milyon 317 bin, kullanan 43 bin. O zaman orayı kapatmak lazım. Bu siyasi tercihler ekonomiye yansıyor. O da yanlış sonuçlar çıkarıyor” diye konuştu. 

GENELGE HİZMETLERİ KISITLIYOR

Genelgenin hizmetleri kısıtladığını söyleyen Başkan Kurt, “Tasarruf genelgesi zorunlu olarak yapmamız gereken hizmetleri kısıtlıyor. Hepsini ortadan kaldırmıyor elbette. Ama biz zaten o lüks dediğimiz harcamaları kendi kendimize kısıtlamışız.  Biz önlemleri alıyoruz. Ama yüzde 70’i geçmeyen yatırımların tamamının durmasını da emrediyor. Dolayısıyla ancak yüzde 70’i geçmişse hizmet için yapacağınız birtakım inşaatlar devam edebilir. Geri kalanı maalesef kalacak” şeklinde konuştu. 

YÜZDE 70’İ HUKUKA AYKIRI

Başkan Kurt açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “22 yıllık iktidar var. 22 yılda birçok iş yapıldı, yapılacak ama sonuçta geldiğimiz noktaya baktığımız zaman bir olumsuzluk var. 2002’de devraldığınızda enflasyon yüzde kaçtı, şimdi kaç? Dolatın yükselme hızı neydi, şimdi ne? Bunlara bakmak lazım. Burada bir olumsuzluk var. O nedenle de bu genelge çıkıyor. Ama bunlarda da yanlış yapılıyor. Çünkü tek adam yapıyor. Ortak akılla hareket etme ortamı ortadan kalktı. Bu kararname Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin sebebi de bu. Sayın cumhurbaşkanının yaptığı işlerin yüzde 70’inin hukuka aykırı olduğunu tespit etti Anayasa Mahkemesi. Bunun için bir yıl süre verdi. Bu bir yıl içinde gereken yasal düzenlemeleri yapın yoksa artık bu iş böyle yürümez noktasına getirdi. Bu 22 yıllık uygulamanın hukuka aykırılığının tescilidir.” 

Kaynak: Meltem Karakaş