TBMM’ye sunulan “başörtüsüne dair Anayasa değişikliği” teklifine ilişkin Eskişehir Demokratik Kadın Platformunca Kanatlı AVM önünde düzenlenen eylemde, kadınların ihtiyacının Anayasa değişikliği değil can güvenliklerinin sağlanması olduğu dile getirildi.

Atahan Gezer

Platform adına konuşan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Eskişehir Şubesi Kadın Sekreteri Özge Akyül Ayaz, Anayasa’nın 24. maddesine yapılmak istenen eklemeyi AK Parti iktidarının “özenle” süslediğini söyledi.

İktidara, “Korunacağı söylenen kadınlar ne istiyorsa onu giymek isteyen, hiçbir erkek normunuza uymak zorunda olmayan kadınlarsa onları da koruyacak mısınız?” sorusunu yönelten Ayaz, şunları kaydetti:

Başörtüsü üzerinden sürdürülen bu tartışmanın başörtülü, başı açık, inançlı, inançsız, halktan bir tek kadın için bile yararı yok ama zararı çok büyük. Bu değişikliğin hangi tedbirleri kastettiğini tahmin etmek için çok uzağa gitmeye gerek yok. Yanı başımızdaki İran’a bakarak ‘alınacak tedbirler’i görebiliriz. Anayasa’nın 41. maddesinde yapılacak değişiklik de evlilik birliğini anayasal düzeyde tanımlamaya kalkıyor. Bu değişikliğin amacı LGBTİ’lerin, yani kadın-erkek evliliği dışındaki cinsel yönelime dayanan birlikteliklerin baskılanmasına anayasal bir zemin sunmaktır.”

“Kadın-erkek eşitliğinin ortadan kaldırılması hedefleniyor”

Anayasa’nın 10. maddesinin kanun önünde eşitliği vurguladığını anımsatan Ayaz, “41. maddede değişiklik yapılırsa 10. madde ile çelişkiye düşülmeyecek mi?” dedi.

Ayaz, şöyle konuştu:

“Sinsice yapılan tüm bu değişikliklerle kadın-erkek eşitliğini ortadan kaldırmak ve laikliği yok etmek hedefleniyor. Bu Anayasa teklifi, kadınlara ‘siyasi rehine’, LGBTİ’lere ‘yok edilecek sapkın’ muamelesi yapıyor. Biz kadınlar Anayasa değişikliğini kabul etmiyoruz. Bugün başını örten ya da örtmeyen milyonlarca kadının acil ihtiyacı Meclis’in ne giyeceği hakkında yapacağı Anayasa değişikliği değil can güvenliği ve yaşam hakkıdır.”