Seçim sonuçları üzerine Odunpazarı ilçesinde inceleme ve değerlendirme yaptıklarını ifade eden Gürol Yer, "Seçim sürecinde uyguladığımız yerinde, halkın yanında olmak ilkemizi devam ettirerek ilçemizin her noktasında olmak, her insanımıza dokunmak anlayışımızdır ve bundan sonra da artan dozda bu böyle olacaktır. Değerli Odunpazarlı Hemşehrilerimizin mesajı doğrultusunda beklenti ve eksiklerin yada uygulama yanlışlarının her daim sözcüsü ve doğrunun gözcüsü olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Türkçe olmayan tabelalar konusunda bir çalışma başlatılmalı"

Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunan Yer, "Biliyorsunuz Belediye Başkanımız Sayın Ayşe Ünlüce’nin seçim beyannamesinde Sma’lı çocuklarımız ve Sığınmacılar ile ilgili bir başlık yada değinme görmediğimizi seçim sürecinde açıklamıştık. Bu anlamda tamamlayıcı girişimlerini bekliyor ve takip ediyor olacağız. Ülke gündeminde olan özellikle bazı CHP belediyelerinde uygulamalarını gördüğümüz ve bizim de talebimiz olsun diyerek şehrimizdeki davetsiz misafirler sığınmacıların açtıkları işyerleri ve astıkları Türkçe olmayan tabelalar konusunda bir çalışmaya başlamalarını Büyükşehir Belediyemizden bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Odunpazarı Belediye Başkanı seçilen Kazım Kurt içinde aynı doğrultuda ve eklentili iki çağrısı olduğunu aktaran Yer, "Erenköy, Emek, Huzur, Gündoğdu Mahalleleri başta olmak üzere davetsiz misafirlerin ticari faaliyetlerinin yasal olup olmadığını, genellikle geri dönüşüm alanında sokaklarda yaptıkları depolama ve işgallerin sonlandırılması, takip edilmesi konusunda vatandaşlarımızdan aldığı yeni yetkiyle girişim yapmasını beklemekteyiz" dedi.

"Kurşunlu külliyesini geri almaya verdiğiniz mücadeleyi Göç Müzesi içinde başlatın"

Eti Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA’ya verilmesine ilişkin konuşan Yer, "Odunpazarı belediye başkanı Sayın Kazım Kurt konuya değindiği açıklamasında burayla ilgili uyarıda bulunduğundan bahisle kimse beni duymadı dinlemedi demiştir. Sayın Başkanın bahse konu konuşmasını tekrar dinledik. Yalnızca sürecin 9-10 sene olduğunu ve bir müzeyi bile açamadılar demiştir. “Bu açıklama yeterli mi?” derseniz değil. Siz bu ilçenin seçilmiş belediye başkanısınız ve bu konu ile mağduriyete ilk elden sahip çıkma sorumluluğunuz var Sayın Başkan buyurun davet ediyoruz. Kurşunlu külliyesini geri almaya verdiğiniz mücadeleyi Göç Müzesi içinde başlatın. Biz ve tüm ilçe bileşenleri yanınızda olacağız ve gerekirse süresiz oturma eylemi, ne yapacaksak beraber yapalım ve kamu malına sahip çıkalım. Sizi bu sorumluluğu almaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Rıdvan Öztürk