Nebi Hatipoğlu AK Parti’ye katıldı Nebi Hatipoğlu AK Parti’ye katıldı

MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, Eskişehir.net ekranlarında yayınlanan Net Soru programında Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı. Candemir, yerel seçimlerde CHP ve İYİ Parti ittifak yapsa dahi belediyeleri Cumhur İttifakı’nın alacağını ifade etti. Candemir, İYİ Parti’nin aday çıkarma konusunda güven vermediğini son ana kadar bekleyip görmeyi tercih ettiklerini söyledi.

ESKİŞEHİR’DE TÜM BÖLGELERDE SEÇİME GİRECEKMİŞ GİBİ HAZIRLANIYORUZ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni almak için çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyleyen Candemir, “Yerel seçim çalışmalarına aslında biz 14 ve 28 Mayıs Seçimleri sonrasında ilçe ve il kongrelerimizi bitirdikten hemen sonra başlamış olduk. Zaten o kongrelerin amacı bayrak değişimi, güçlendirme yapabilmekti. 11 büyükşehir ile alakalalı sayın genel başkanımızın hedef gösterdiği illerden birisi Eskişehir. Konuyla alakası hem MHP Eskişehir İl Teşkilatı olarak hem genel merkez bu konu üzerine çalışıyoruz. İttifaklarla ilgili görüşmeler yapıldı genel merkezde. Genel merkezler bazında yapılacak görüşmelerin sonunda belirlenecek kararlara göre hareket edeceğiz. Ama biz Eskişehir’de tüm bölgelerde seçime girecekmiş gibi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Sonuçta karar ne verilirse verilisin Cumhur İttifakı olarak gireceğimiz için hazırız şu anda” dedi.

ESKİŞEHİR İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

Eskişehir için özel çalışma yaptıklarını belirten Candemir, “Burada şu da var Sayın Genel Başkanımızın üzerinde özellikle durduğu yerel yönetimlerle genel yönetimlerin uyum halinde olması, şehirlere gereken önemin verilmesi. Eskişehir’de bu konuda 25 yıldır DSP arkasından CHP’li belediyeler tarafından çoğu zaman yönetildi. Eskişehir de bu hedef gösterilen illerden birisi. Eskişehir’de özel bir çalışma yapılıyor hem bizim teşkilatımız tarafından hem AK Parti tarafından. Nasıl olur, Cumhur İttifakı olarak merkezdeki belediyelerini alırız diye ince eleyip sık dokuyoruz. Bunun sonuçlarını inşallah göreceğiz” diye konuştu.

“ESKİŞEHİR HAK ETTİĞİ KONUMDA DEĞİL”

“Eskişehir bizim olmazsa olmazımız” diyen Candemir, “Eskişehir’e daha iyi hizmetlerin gelebilmesi için değişimin gerekli olduğu konusunda vatandaşlarımızı ikna etmek için elimizden geleni yapacağız. Eskişehir hak ettiği konumda değil. Eskişehir hak ettiği değeri de görmüyor. Merkezi hükümetin kaynaklarından Eskişehir’in daha fazla yararlanabilmesi için böyle bir şeyin uygun olacağı konusunda vatandaşı ikna etmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

ADAYIN SİYASİ KİMLİĞİNDEN ZİYADE İŞ YAPABİLMESİ ÖNEMLİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye başkan adaylığına Celalettin Kesikbaş, Nadir Küpeli, Metin Güler gibi isimlerin gösterilebileceğini söyleyen Candemir, “Bizce şehirde kutuplaşmayı ortadan kaldıracak, kucaklaşmayı sağlayabilecek, vizyonu olan, dünya görüşü olan, projeci yönü ön plana çıkmış, iş bitirici yönü ön plana çıkmış, herkesin üzerinde uzlaşabileceği adaylar olması lazım. Siyasi kimliklerden ziyade yerel yönetimlerde iş yapabilme beceresi yüksek, vizyon sahibi arkadaşların aday olmasından yanayız. Oda başkanları başta olmak üzere isimler vermiştik. Celalettin Bey olabilir, Metin Güler, Nadir Küpeli Bey olabilir. Eskişehir’de bürokraside bulunan bu minvaldeki arkadaşlarımız olabilir. Eskişehir’e yakışan projeci vizyonu olan çalışkan arkadaşlarımızın olması yönünde fikirlerimizi beyan ediyoruz” dedi.

ZAMANLAMASI SÜRPRİZ OLDU

Hatipoğlu’nun istifasına şaşırmadığını ama zamanlamasının sürpriz olduğunu belirten Candemir, “Ben arkadaşlarla sohbetlerde devamlı söylemiştim. Bizim için sürpriz olan zamanlaması oldu. Biz zaten Nebi Bey’in İYİ Parti’den istifa edeceğini biliyorduk ama ne zaman istifa edeceğini bilmiyorduk. Dikkat ederseniz 14 Mayıs seçimleri öncesinde Sayın Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir mitinginde Nebi Bey’i platformda görememiştik. 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrasında Nebi Bey’in ulusal basında verdiği demeçlere baktığımızda rahatsızlıklarını açık yüreklilikle dile getirmişti. Bizim için sürpriz olmadı. Beklediğimiz bir şeydi” diye konuştu.

“BİZ ELİMİZDEN GELEN ÇAĞRIYI YAPTIK”

İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı ile ittifak yapma olasılığına ilişkin konuşan Candemir, “Sayın Genel Başkanımız daha önce İYİ Parti’ye değişik çağrılarda bulundu. Baba ocağına dönün dedi. Bu çağrılar karşılık bulmayınca hiç olmazsa komşu olalım yerel seçimlerde birlikte hareket edelim dedi. Cevap alamadık. Ondan sonra da Sayın Genel Başkan’a da soruldu: Mahallede kiralık ev kalmadı cevabını verdi. Biz elimizden gelen çağrıyı yaptık. Bakın farklı dünya görüşlerine sahip olabiliriz. Ama konu Eskişehir olduğunda, Eskişehir’in menfaatlerin olduğunda bir araya gelip ortak kararlar alabilmeliyiz. Ortak hareket edebilmeliyiz. Bu parlamentoda niye gerçekleşmesin? Niye bir araya gelinmesin? Bu birlikteliği sağlayabilenler hep bir adım öne çıktı. İnşallah bunu bu dönem Eskişehir’de karşılayabiliriz” şeklinde konuştu.

BİZDE PAZARLIK OLMAZ

“Yerel seçimler öncesi ittifak masasında MHP’nin şartları, kriterleri olacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Candemir, “Bizim şartımız Eskişehir’in kazanması. MHP siyasetinde, ittifakında al ver süreci yoktu. Biz pazarlıklar üzerine kurulmuş bir ittifak değiliz. Biz 15 Temmuz gecesi Boğaz Köprüsü’nün direkleri altında kurulmuş bir ittifaktan bahsediyoruz. Burada pazarlık olmaz. Eskişehir’in menfaati için ne gerekiyorsa o yapılır. Tüm siyasi partilerin birinci amacı iktidar olmaktır. MHP’nin ikinci amacı iktidar olmaktır. Birinci amacı devletin, milletin bekasıdır, bağımsızlığıdır. Bize bakanlık vs sordular. İzim öyle bir amacımız yok. Amacımız devletin, milletin bekası” ifadelerini kullandı.

“ESKİŞEHİR’İN MENFAATLERİ SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA DURUMA BAKMAK LAZIM”

Candemir, “Merkezde belediye ister misiniz?” sorusuna, “İsteriz. Niye istemeyelim? Biz hepsi bizde olsun isteriz. Ama Eskişehir’in menfaatleri söz konusu olduğunda bir duruma bakmak lazım. Uygun olan neyse ona karar verilir. Bu konuyla ilgili görüşmeler genel merkezlerde yapılıyor. Bizler de Eskişehir ile alakalı doğru düşündüğümüz şeyleri, sahadan aldığımız sıkıntıları sıklıkla genel merkeze rapor ediyoruz. Çok fazla aday adayının olması her zaman iyidir. Rekabeti, kaliteyi getirir. Ama önemli olan sonuçta bir kişi aday olacak. O aday olan insanın üzerinde birleşebilmektir. Bunu karşılıklı mücadele haline getirir, gönül kırgınlıklarına yol açarsanız hizmet etmek istediğiniz davaya zarar verirsiniz. Cumhur İttifakı’nın ana fikri Sayın Genel Başkan’dır. Adını da kendisi koymuştur. Bu birlikteliğin hedefleri bellidir. 2023 vizyonumuzu biz yıllar öncesinde açıklamıştık zaten. Şu anda Türkiye’de birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var” yanıtını verdi.

“İYİ PARTİ’NİN SAMİMİYETİ KONUSUNDA GÜVEN VERMİYOR”

“İYİ Parti ve CHP ayrı ayrı aday çıkarırsa belediyelerin Cumhur İttifakı’na geçmesi söz konusu olur mu?” sorusuna Candemir, “İYİ Parti’nin seçim süreci kesinleşip başladığı gün adayları devam ediyorsa söylediklerini ciddiye alırız ama o güne kadar ciddiye almayız. 14 Mayıs seçimleri öncesinde 11 toplantı yapıldı cumhurbaşkanı adayını hiç konuşmadılar. Sonrasında o masanın dağıtılması, süreçte karşılıklı ağır sözler sonra yeniden bir araya gelinmesi, oturulması, biz bunu farklı bir siyasi organizasyon için yapmıştık diye gülünç açıklamaları. Bunlar İYİ Parti’nin samimiyeti konusunda güven vermiyor. Yasal süreç başladığı anda İYİ Parti adaylarıyla devam ederse o zaman ciddiye alırız. Cumhur İttifakı her hâlükârda kazançlı çıkacak. Çünkü bizim birlikteliğimizin amacı millete hizmet. Şahısları bir yere taşımak ya da kendimize rant sağlamak değil. Yerel seçimlerde CHP, İYİ Parti ister birlikte girsinler ister ayrı ayrı girsinler Cumhur İttifakı olarak Eskişehir başta olmak üzere Cumhur İttifakı olarak belediyeleri alacağız” cevabını verdi.

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir Net Haber Merkezi